Huawei ma dość oskarżeń o szpiegostwo, rezygnuje z rynku USA

Huawei ma dość oskarżeń o szpiegostwo, rezygnuje z rynku USA

Obecność firmy Huawei na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym nigdy nie była mile widziana przez amerykańskie władze, które co rusz oskarżały producenta o cyber-szpiegostwo na rzecz chińskiego wywiadu. Wygląda na to, że miarka się przebrała, bo dyrektor generalny Huawei, Ren Zhengfei, zapowiedział w wywiadzie dla francuskiego Les Echos wyjście swojej firmy z tamtejszego rynku.

– Jeśli Huawei znajdzie się w samym centrum amerykańsko-chińskich relacji i ma stwarzać jakiekolwiek problemy, to nie warto – powiedział Zhengfei. – Dlatego postanowiliśmy wyjść z amerykańskiego rynku i nie stać pośrodku – dodał.

Na razie nie wiadomo jak poważne są groźby dyrektora Huawei, bowiem rzecznik firmy starał się niejako dementować słowa swojego szefa, twierdząc iż chiński producent “pozostanie zobowiązany swoim klientom, pracownikom, inwestycjom, operacjom i sprzedaży na ponad 1 miliard dolarów w Stanach Zjednoczonych”.

Być może więc chodzi o to, że Huawei utrzyma wszystkie swoje operacje na rynku USA, ale przestanie poszukiwać nowych możliwości rozwoju.