Quo vadis, Windows?

Quo vadis, Windows?

“MSFTNerd”, znany nam informator z Microsoftu, który już nieraz udowodnił swoją wiarygodność, zebrał do kupy wszystkie zasłyszane w Redmond plotki na temat przyszłości systemu Windows. Jak sam przyznaje, jest w nich wiele spekulacji, a jego źródła nie są bezpośrednio zaangażowane w projekt “Threshold” (a więc kolejny etap rozwoju Windows), więc tym razem on sam prosi o dystans do prezentowanych przez niego rewelacji.

A cóż to są za rewelacje? Otóż według “rozkładu jazdy” Microsoftu, Windows 8.1 doczeka się niewielkiej aktualizacji na jesień 2014 roku, usprawniającą jego współpracę z systemem Windows Phone 8.1. Wtedy też pojawi się pierwsza istotna aktualizacja dla systemu w konsoli Xbox One.

Nowe wersje Windows mają mieć wspólne środowisko uruchomieniowe, dzięki czemu aplikacje napisane dla jednej wersji systemu, zadziałają bez problemu również i na innej. Interfejs tych systemów ma być jednak odmienny. W sumie, mają się pojawić trzy odmiany Windows: dla urządzeń z wyświetlaczami od 4 do 8 cali (smartfony), dla urządzeń z wyświetlaczami od 10 do 30 cali (tablety, notebooki, desktopy) i wreszcie dla urządzeń sterowanych głosem z ekranami od 40 do 80 cali (konsole do gier, komputery Perspective Pixel).

Prace deweloperskie nad platformą Threshold mają ruszyć na wiosnę 2014 roku.