Samsung chce współpracować z Mozillą

Samsung chce współpracować z Mozillą

Oba systemy mają wiele cech wspólnych. Najważniejszą z nich jest oczywiście dość szerokie zastosowanie języka HTML5, w którym programiście Mozilli nie mają sobie równych, jeśli chodzi o doświadczenie.

Jak powiedział Lee, gdyby udało się nawiązać współpracę, aplikacje na Tizena i Firefox OS mogłyby wykorzystywać ten sam kod źródłowy. Oznaczałoby to, że oba systemy rozwijane byłyby nieco szybciej niż dotychczas.

Problem niestety, jak zwykle, tkwi w szczegółach. O ile oba systemy, to fakt, korzystają z HTML5, to nie oznacza to, że są w pełni kompatybilne ze sobą. Firefox OS, tak samo jak przeglądarka Firefox opiera się na silniku renderowania Gecko. Samsung z kolei, tworząc Tizena, zdecydował się na zaimplementowanie silnika stworzonego przez Google – Webkit.

Firefox OS jest również nieco bardziej ograniczony niż system Samsunga, na którym aplikacje tworzone są nie tylko w HTML5. Od wersji 2.0 Tizen pozwala na tworzenie aplikacji pisanych z wykorzystaniem frameworka, który powstał oryginalnie z myślą o poprzednim systemie mobilnym Samsunga – Bada OS. Co to oznacza? Jeśli Mozilla zgodziłaby się na współpracę, skorzystałaby na tym o wiele mniej niż Samsung.