TEST: Google Nexus 7 2

TEST: Google Nexus 7 2

Nowy Google Nexus 7 to pierwszy tablet z Androidem, jakiemu udało się wyprzedzić tablety Apple’a. Podobnie jak poprzedni Nexus 7, nowy model schodzi z linii produkcyjnych Asusa. Pierwszym co rzuca się w oczy jest odświeżony design. Ramka przy górnej i dolnej krawędzi ekranu jest nietypowo szeroka. Zaleta takiego rozwiązania uwidacznia się, kiedy trzymamy urządzenie w poziomie – wówczas palce nie znajdują się bezpośrednio na wyświetlaczu. 7-calowy panel jest najważniejszą nowością – ma on rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli i doskonale wypadł w pomiarach laboratoryjnych. Maksymalne natężenie podświetlenia wynoszące 540 cd/m2

zapewnia odpowiednią jasność obrazu i szeroki zakres kątów widzenia. Zwłaszcza podczas przeglądania zdjęć zauważamy żywe i naturalne kolory. Dzięki wysokiej rozdzielczości nawet na krawędziach liter nie widać pojedynczych pikseli. Jedynie kontrast szachownicy 133:1 nie wykracza ponad to, co oferują inne tablety z górnej części zestawienia. Podobnie jak ekrany innych urządzeń tego typu, wyświetlacz Nexusa 7 jest błyszczący i wyraźnie odbija światło.

Projektanci Nexusa 7 drugiej generacji zastosowali procesor Snapdragon S4 Pro taktowany zegarem 1,5 GHz. Towarzyszą mu 2 GB pamięci operacyjnej oraz zintegrowany układ graficzny Adreno 320. Taki zestaw zapewnia wystarczającą moc obliczeniową, aby nawet wymagające appy działały płynnie. Również uruchamianie programów przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku innych tabletów.

Zoptymalizowany Android 4.3

Z wydajnymi podzespołami współpracuje system operacyjny Android w najnowszej wersji 4.4.2. Obsługuje on ograniczający zużycie prądu protokół Bluetooth 4.0 Low Energy, umożliwiający tabletowi komunikację z zewnętrznymi czujnikami, na przykład różnymi gadżetami do fitnessu. W praktycznej eksploatacji nowy Nexus 7 spisuje się bardzo dobrze: żaden inny tablet z Androidem nie reaguje równie szybko na polecenia. Appy są uruchamiane natychmiast i działają doskonale płynnie. Również surfowanie w Sieci przy użyciu przeglądarki Chrome przebiega bez opóźnień.

Doskonały czas pracy

Dzięki małej grubości i niewielkiej wadze (ok. 290 gramów) Nexus 7 drugiej generacji bez problemu zmieści się w dużej kieszeni spodni. Wytrzymałość baterii jest wzorowa: energii wystarcza na oglądanie filmów przez ok. 7 godzin (przy maksymalnej jasności ekranu i wyłączonych modułach bezprzewodowych) albo 7:23 h surfowania w Internecie – to imponujący wynik nie tylko w tej klasie urządzeń. Na naładowanie akumulatora wystarcza przy tym 3:30 h. Dzięki takim parametrom Nexus 7 2 uzyskał maksymalną notę za mobilność.

16 lub 32 GB pamięci, moduł NFC

Podobnie jak inne urządzenia z serii Nexus, nowy tablet Google’a nie jest wyposażony w slot kart pamięci. Nie da się więc rozszerzyć pamięci wewnętrznej. Nexus 7 drugiej generacji jest sprzedawany w wersjach wyposażonych w 16 lub 32 GB pamięci flash. Rozważając zakup tańszego wariantu, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy nie zabraknie nam miejsca na wszystkie dane, które chcielibyśmy przechowywać w pamięci tabletu – być może lepiej sięgnąć po wersję 32-gigabajtową. Ponadto trzeba pamiętać, że urządzenia z mniejszą ilością pamięci łączą się z Internetem wyłącznie przez sieci WLAN.

Dysponując adapterem MHL, możemy połączyć tablet z telewizorem przez port Micro USB. Jest to zresztą jedyne złącze tabletu poza gniazdem słuchawkowym. Oprócz tego na pokładzie znalazł się moduł NFC do bezprzewodowej komunikacji na małe odległości. Dzięki temu możemy łatwo łączyć z tabletem odpowiednio wyposażone słuchawki bezprzewodowe, zestawy stereo i kina domowego czy telefony komórkowe.

Nexus 7 drugiej generacji – podsumowanie

Druga generacja Nexusa 7 jest konsekwentnym rozwinięciem poprzedniego modelu i przekonuje do siebie świetnym czasem pracy, wysoką wydajnością i doskonałym ekranem Full HD. Te cechy czynią stawiają Nexusa 7 przed iPadem 4 i czynią go najlepszym tabletem z Androidem oraz dają mu najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.

Alternatywa: Asus Fonepad

Za cenę 16-gigabajtowego Nexusa możemy kupić tablet Asus Fonepad. Ma on ekran o tym samym rozmiarze i proporcjach, choć jego rozdzielczość jest niższa. Fonepad dobrze wypadł w testach, gdyż poza wydajnymi podzespołami może pochwalić się świetną jakością wykonania i długim czasem działania. Dodatkowo można używać go jako telefonu. Zainstalowany Android 4.1.2 sprawnie reaguje na polecenia, a producent zapowiedział jego aktualizację do wersji 4.3.

PLUSY:

bardzo dobry wyświetlacz

szybki Android 4.3

płynna praca

długi czas działania

wysoka jakość wykonania

MINUSY:

LTE tylko w modelu z 32 GB pamięci

przeciętny kontrast szachownicy

Cena: ok. 260 € (cena w sklepie Google Play)

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]12
System operacyjnyAndroid 4.4
Wbudowana pamięć flash [GB]32
Pamięć RAM [MB]2048
Czytnik kart flash
WLAN802.11n
Bluetoothtak
Łączność mobilnaLTE
Przekątna ekranu [cale]7
Ekran dotykowypojemnościowy
Multitouchtak
Rozdzielczość ekranu [piksele]1920 x 1200
Proporcje ekranu16:10
Jasność ekranu [cd/m2]545
Aparat tylni5 Mp
Czas pracy na baterii (przeglądanie Internetu) [godz.]7:23
Odbiornik GPS
Żyroskoptak
Akcelerometrtak
Czujnik jasnościtak
Kompastak
Funkcja telefonunie
Słuchawki w zestawienie

 

Powiązane treści:

Tablet Asus – ranking najlepszych i najbardziej cenionych tabletów.