Microsoft wciąż na fali

Microsoft wciąż na fali

Według dokumentów opublikowanych przez firmę Microsoft, firma ta odnotowała 24,52 miliarda dolarów przychodów, co przełożyło się na zysk netto w wysokości 6,56 miliarda dolarów. Dla porównania, w analogicznym kwartale w ubiegłym roku, Microsoft odnotował 21,46 miliarda dolarów przychodów i zysk netto w wysokości 6,38 miliarda dolarów. Wyniki są nie tylko więc lepsze od tych rok temu, ale również powyżej prognoz analityków.

Co ciekawe, znaczny wzrost, bo 13-procentowy, odnotował dział urządzeń i produktów konsumenckich (11,91 miliarda dolarów). Dział Windows OEM Pro również odnotował 12-procentowy wzrost, ale Microsoft ostrzegł inwestorów, że rynek PC ogarnięty jest obecnie stagnacją, co oznacza większą ilość wyzwań do pokonania. Zdumiewają za to wyniki Surface’ów: przychody za nie wyniosły 893 miliony dolarów (w ubiegłym kwartale 400 milionów dolarów)! Bing również ma się coraz lepiej, odpowiadając za 18,2 proc. wszystkich zapytań do wyszukiwarek, co przełożyło się na 34-procentowy wzrost przychodów z internetowej reklamy.

Dział rynku komercyjnego również odnotował 10-procentowy wzrost (12,67 miliarda dolarów), a SQL Server oraz System Center odnotowały, jak twierdzi Microsoft, “dwucyfrowe wzrosty”. Podwoiły się też przychody z usług chmurowych, a Office 365 i Windows Azure odnotowały “trzycyfrowe wzrosty”.

Jeżeli chodzi o dział rozrywkowy, to Microsoft sprzedał partnerom 7,4 miliona konsol Xbox, z czego 3,9 miliona to konsole Xbox One, zaś 3,5 miliona konsole Xbox 360.