Parlament Europejski chce przesłuchać Edwarda Snowdena

Parlament Europejski chce przesłuchać Edwarda Snowdena

W tym

celu zlecił członkom europejskich komisji ds Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przeprowadzenie szczegółowego śledztwa w tej sprawie. Po 6 miesiącach europosłowie doszli do wniosku, że… dobrym pomysłem byłoby przesłuchanie samego Snowdena.

Nie wiadomo, czy przesłuchanie dojdzie do skutku. Były analityk NSA, ścigany listem gończym przez USA przebywa obecnie na terenie Rosji i raczej nie zgodzi się na wyjazd do Brukseli. Europosłowie rozważali wideokonferencję ze Snowdenem, jednak minusem tego rozwiązania jest to, że amerykańskie służby specjalne mogłyby ustalić dokładną lokalizację byłego analityka. Pojawił się też pomysł nagrania odpowiedzi na pytania posłów, jednak politycy nie chcą zgodzić się na ten pomysł – wtedy nie mogliby reagować bezpośrednio na odpowiedzi Snowdena.

Jeśli Snowden chce zeznawać przed eurodeputowanymi, będzie musiał wyjść z cienia i zaryzykować, że miejsce jego pobytu zostanie ujawnione — mówi brytyjski europoseł Timothy Kirkhope. –

Jeśli Snowden wierzy w rządy prawa, powinien przestać uciekać i powinien stawić czoło konsekwencjom swoich działań, których świadomie się podjął.

Nie jestem pewien, czy Pan Kirkhope zdaje sobie do końca sprawę z tego kim jest Edward Snowden i co sprawiło, że obecnie ukrywa się na terytorium Rosji. Szczerze wątpię, że były analityk NSA wierzy jeszcze w jakiekolwiek rządy prawa.