TEST: Synology DS214se

TEST: Synology DS214se

DS214se to najtańszy dwudyskowy model w ofercie Synology. Mimo, że urządzenie kosztuje zaledwie 580 zł, oferuje wszystkie możliwości jakie znamy z droższych modeli. System Disk Station Manager w wersji 4.3 oferuje bardzo rozbudowaną funkcjonalność, którą wykorzystają zarówno użytkownicy domowi jak i małe firmy. Choć sprzęt jest wyposażony zaledwie w 256 MB pamięci operacyjnej, osiąga szybkości przesyłania danych na poziomie 98 MB/s podczas odczytu i 84 MB/s w trakcie zapisu. Wyniki te są lepsze od uzyskiwanych przez domowy model DS213j. Niezbyt wydajny procesor daje o sobie znać gdy kopiujemy dane do zaszyfrowanego katalogu. Wówczas szybkości spadają odpowiednio do 30 i 14 MB/s. DS214se umożliwia utworzenie 512 kont użytkowników i do 256 katalogów udostępnionych. Jednocześnie podłączonych może być 64 klientów. Ponadto można zestawić 5 połączeń VPN.

Urządzenie mieści dwa 3,5-calowe dyski twarde, aby zamontować napędy 2,5-calowe konieczne jest zastosowanie dodatkowej ramki. Wśród bogatej funkcjonalności serwerów Synology warto zwrócić uwagę na usługę QuickConnect. Służy ona do łatwego łączenia się z serwerem przez Internet. Użytkownik ustala unikalną nazwę swojego Disk Station i za jej pomocą uzyskuje dostęp do danych zapisanych na dyskach urządzenia. W komunikacji bierze udział serwer pośredniczący, dzięki czemu nie jest konieczne przekierowywanie portów na ruterze (połączenia wychodzące nie są blokowane przez rutery, zatem to NAS inicjuje sesję).

Lista dostępnego do instalacji na serwerze oprogramowania jest bardzo długa. Dostępne są m.in. aplikacje e-commerce, CRM, ERP czy popularne silniki CMS. Jest też stacja monitoringu, serwer VPN a po dodaniu dodatkowych źródeł – aplikacje tworzone przez społeczności.

Lista dostępnego do instalacji na serwerze oprogramowania jest bardzo długa. Dostępne są m.in. aplikacje e-commerce, CRM, ERP czy popularne silniki CMS. Jest też stacja monitoringu, serwer VPN a po dodaniu dodatkowych źródeł – aplikacje tworzone przez społeczności.

Oprogramowanie DSM oferuje wiele usług, takich jak m.in. serwer www z obsługą PHP i bazą MySQL, serwer poczty, VPN, czy multimediów. Ten ostatni posiada certyfikację DLNA, umożliwia zatem współpracę z klientami DLNA w lokalnej sieci. Na DS214se można też zainstalować dodatkowe oprogramowanie, zarówno dostarczone przez producenta, jak i liczne społeczności. Dzięki niemu dodatkowo rozszerzymy możliwości naszego serwera.

Oprogramowanie Data Replicator dla systemów Windows umożliwia szybkie i łatwe tworzenie kopii zapasowych na serwerze. Użytkownicy komputerów Mac mogą skorzystać z funkcji Time Machine, wskazując katalog na serwerze w którym mają być przechowywane kopie zapasowe. Ponadto po zainstalowaniu dodatku Time Backup użytkownik ma możliwość utworzenia wielu wersji kopii zapasowych danych znajdujących się na serwerze. Następnie może przywrócić dane z dowolnej wersji z określonego czasu. Bezpieczeństwo danych zapewniają także backupy i funkcja synchronizacji folderów między dwoma serwerami. Dzięki temu ważne informacje przechowywane są w kilku kopiach np. w odległych od siebie lokalizacjach. Wśród aplikacji biznesowych znajdziemy rozwiązania e-commerce, CRM, ERP oraz wiele popularnych silników CMS. Serwer Disk Station może też pełnić rolę kontrolera domeny zgodnego z LDAP, serwera DHCP oraz DNS, co może być przydatne dla małych firm i grup roboczych.

Dwudyskowy Synology DS214se ma jeden wentylator, który nawet podczas działania jest niemalże niesłyszalny. Słychać tylko pracujące dyski. Serwer zużywa też niewiele energii – w trybie oszczędzania zaledwie 5,4 W, podczas działania około 15 W.

Dwudyskowy Synology DS214se ma jeden wentylator, który nawet podczas działania jest niemalże niesłyszalny. Słychać tylko pracujące dyski. Serwer zużywa też niewiele energii – w trybie oszczędzania zaledwie 5,4 W, podczas działania około 15 W.

Usługa Cloud Station przypadnie do gustu zarówno użytkownikom biznesowym jak i domowym. Tworzy ona na komputerze klienta katalog, którego zawartość jest na bieżąco synchronizowana z NAS-em. Jeśli umieścimy w nim dowolny plik, zostanie on automatycznie i natychmiast przesłany na serwer. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest Photo Station, dzięki któremu można katalogować swoje fotografie i udostępniać je rodzinie i znajomym w wygodnej formie poprzez dedykowaną stronę www. Dla osób korzystających z połączeń z Internetem ze zmiennym adresem IP, na serwerze dostępny jest klient usługi DDNS, dający możliwość przypisania dynamicznego adresu IP do określonej nazwy domenowej. Mimo, że DS214se jest urządzeniem niedrogim, jego możliwości i wydajność nie pozostawiają wiele do życzenia.

Szybkość odczytu danych SMB [MB/s]97,63
Szybkość zapisu danych SMB [MB/s]84,4
Szybkość odczytu danych FTP [MB/s]42,23
Szybkość zapisu danych FTP [MB/s]47,86
Pobór mocy – bezczynność [W]12,5
Pobór mocy – odczyt [W]15
Pobór mocy – oszczędzanie energii [W]5,4
Głośność – bezczynność [so]0,6
Głośność – odczyt [so]1,4
Głośność – oszczędzanie energii [so]0,2

DANE TECHNICZNE:

Procesor

Marvel Armada 370 800 MHz

Pamięć RAM

256 MB DDR3

Wbudowany dysk

nie (maksymalnie 2x 4 TB, 3,5″)

Możliwa konfiguracja woluminu

pojedynczy, JBOD, RAID 0, 1, SHR

Porty LAN

1x Gigabit Ethernet (RJ-45)

Porty (USB 3.0 / USB 2.0 / eSATA)

0 / 2 / 0

Serwer SMB/FTP/WEB/poczty/druku/UPnP

tak/tak/tak/tak/tak/tak

Wymiary (wys. × szer. × dł.) / Masa

165×100×225,5 mm / 0,87 kg (bez dysków)

Info

www.synology.com

Cena

580 zł (bez dysków)