EmoSPARK: sztuczna inteligencja zamknięta w sześcianie

Asystent głosowy, który zainteresuje się naszym nastrojem i utnie z nami pogawędkę.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wracamy zmęczeni do domu po ciężkim dniu. Rzucamy się na kanapę, chwytamy w dłonie tablet, a nasz głosowy asystent pyta z troską – „Widzę, że jesteś zmęczony. Może puścić muzykę relaksacyjną?”. Albo – „Twój kolega właśnie wrzucił na Facebooka wideo, które ma 12 lajków. Chcesz je obejrzeć?”. Jeśli oglądaliście ostatnio przebój kinowy „Ona” opowiadający o skomplikowanych relacjach z zaawansowanym modelem sztucznej inteligencji z pewnością EmoSPARK wzbudzi Wasze zainteresowanie. Oczywiście do filmowej Samanthy jeszcze dużo mu brakuje, ale koncepcja jest bardzo podobna.

To urządzenie wykorzysta sprytnie wszystkie elektroniczne gadżety z jakich korzystamy na co dzień – tablety, smartfony, laptopy, telewizory, by chłonąć wiedzę o swoim użytkowniku i dostarczać mu jak najlepszej pomocy. Oprócz odczytywania komunikatorów z portali społecznościowych, wyszukiwania informacji w sieci i wykonywania tych poleceń, z którymi obeznani są asystenci głosowi w smartfonach EmoSPARK przy pomocy kamer dostępnych w naszych urządzeniach odczyta także język naszego ciała.

Gdy zauważy, że nudzimy się w samotności zaproponuje zabawę, zachęci do treningu czy wrzuci na ekran ciekawy film. Gdy dostrzeże smutek na naszej twarzy okaże empatię i spróbuje poprawić nam humor śmiesznym obrazkiem.

Sama kostka jest komputerem opartym o system Android 4.2.2. Posiada czterordzeniowy procesor 1.8 Ghz, 2 GB RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej, moduł Wi-Fi, Bluetooth 4.0, port USB, microUSB, wyjście HDMI i diody zmieniające kolory w zależności od „nastroju” maszyny. Na portalu Indiegogo gdzie trwa zbiórka na rozpoczęcie masowej produkcji urządzenie można kupić od 249$.