Mozilla zapowiada zmiany w Firefox OS

Mozilla zapowiada zmiany w Firefox OS

Chodzi oczywiście o zmiany w interfejsie systemu. Mozilla zaprezentowała wczesną wersję swojego “nowego podejścia” w Barcelonie, podczas targów MWC 2014. Powiadomienia, przełączanie się pomiędzy aplikacjami, odkrywanie nowych aplikacji i wyszukiwanie informacji w Sieci – funkcje te, zaprojektowane na nowo Mozilla zaprezentowała w Barcelonie.

“W nowym modelu [Firefox OS – przyp. red.] upraszczamy i dążymy do tego, aby zapewnić użytkownikom najwyższą wygodę jeśli chodzi o korzystanie z naszego systemu. – mówi Josh Carpenter, odpowiedzialny za tzw “user experience” w Firefox OS. Korzystanie z Sieci jest o wiele ważniejsze w Firefox OS, niż w innych systemach – wszystkie aplikacje tworzone na system Mozilli tworzone są za pomocą technologii Web.

“Chcę pozbyć się przycisku “zainstaluj” w aplikacjach. Użytkownicy powinni po prostu wciskać przycisk “Uruchom”. – dodaje Carpenter.

Z interfejsu znika również górna belka powiadomień. Obszar z powiadomieniami przeniesiony został na dół ekranu. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami przypomina rozwiązanie zastosowane w tablecie Blackberry – wystarczy, że przesuniemy palcem po ekranie zaczynając od lewego, bądź prawego brzegu wyświetlacza.

Nowe gesty to nie jedyna nowość. Programiści Mozilli napisali oprogramowanie odpowiedzialne za kontrolę gestów od nowa, dzięki czemu system ma działać płynniej oraz być bardziej stabilny.