Jak przekonuje NASA, w ciągu kilku najbliższych lat międzyplanetarny Internet umożliwi wykonanie wielu przełomowych misji

Nasa stworzy najzimniejsze miejsce w całym wszechświecie

A my narzekamy na zimę...

Podobne rezultaty udało się uzyskać powtarzając cały proces na atomach sodu. W 2001 Eric Cornell i Carl Wieman otrzymali Nagrodę Nobla za niezależne wytworzenie tego rodzaju kondensatów. Swoją drogą istnienie takich materiałów, na podstawie wysnutych przez siebie teorii podejrzewali już na początku XX wieku Albert Einstein i Satyendra Bose.

Dwa takie obszary materii, połączone razem nie mieszają się ze sobą. Zamiast tego występuje „interferencja”, która jest bardzo podobna do procesu, który zachodzi, przy zderzeniu się fal.

Dlatego też, laboratorium NASA chce na stacji kosmicznej ISS umieścić specjalną zamrażarkę – Cold Atom Lab, żeby móc badać materię w temperaturach znacznie niższych niż te występujące naturalnie kosmosie. Temperatury wewnątrz konstrukcji mają osiągać poziom 100 pikolelwinów powyżej zera absolutnego. Pikokelwin, jeśli ktoś zapomniał, to jedna miliardowa część kelwina.

Rob Thompson z NASA JPL, jeden z naukowców przydzielonych do projektu Cold Atom Lab liczy na to, że uda się wykonać pomiary bardzo słabych oddziałwywań pomiędzy atomami, jakie zachodzą w tak niskiej temperaturze. Naukowcy liczą na to, że uda im się odkryć chociaż kilka ciekawych zjawisk kwantowych dzięki tej metodzie.

rdzo schłodzone gazy i sprawdzać co się stanie. Rob Thompson z NASA JPL, naukowiec z projektu Cold Atom Lab, ma nadzieję na pomiary bardzo słabych oddziaływań pomiędzy atomami, co może doprowadzić do odkrycia różnych ciekawych zjawisk kwantowych.

Jeśli zainteresował Was ten temat, to polecamy obejrzeć poniższy film przygotowany przez NASA:

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News