Power Sleep: aplikacja, która wykorzysta moc obliczeniową Twojego smartfona…

Nasze telefony leżą bezczynnie obok łózka, gdy my udajemy się w objęcia Morfeusza. Tym samym miliony procesorów są nie wykorzystywane przez kilka godzin dziennie. Austriacki oddział Samsunga i Uniwersytet Wiedeński chcą zrobić coś pożytecznego z niewykorzystanym potencjałem mocy obliczeniowej.

Power Sleep to aplikacja, która łączy się z Berkeley Open Ifrastructure for Network Computing (BOINC) – siecią złożoną z 60 tys. komputerów PC z całego świata. Dzięki wykorzystywaniu ich mocy obliczeniowej naukowcy mogą prowadzić skomplikowane badania nad rozszyfrowywaniem sekwencji białkowych. Ponieważ nasze smartfony stają się coraz bardziej potężne i wydajne pod kątem technologicznym postanowiono wdrożyć je także do programu.

Aplikacja Power Sleep nie ma dostępu do naszych prywatnych danych – korzysta wyłącznie z procesora i sieci Wi-Fi. By telefon nie uległ rozładowaniu konieczne jest także podłączenie go pod źródło zasilania, ale z tym nie powinno być problemu, bo raczej większość z nas nocą doładowuje swoje sprzęty.

W celach zwalczania chorób takich jak rak czy Alzheimer musimy wiedzieć dokładnie w jaki sposób ułożone są białka” – mówi Thomas Rattei, profesor bioinformatyki Uniwersytetu Wiedeńskiego – „Badania te pochłaniają olbrzymie ilości mocy obliczeniowej. Power Sleep jest pomostem między nauką, a społeczeństwem. Aplikacja nie tylko promuje nasze badania, ale także pozwala samemu stać się częścią naszego projektu, w czasie, w którym i tak śpimy.”

Power Sleep można bezpłatnie pobrać na urządzenia z system android z TEGO linku.

0
Źródło: Gizmag
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.