Tesla zbuduje największą fabrykę akumulatorów na świecie

Elon Musk rozkręca kolejny biznes..

Wygląda na to, że Elon Musk bardzo poważnie traktuje przyszłość samochodów napędzanych energią elektryczną. Zresztą nie ma się czemu dziwić, skoro jednym z jego licznych zajęć jest stanowisko prezesa i głównego architekta w firmie Tesla, której jest zresztą założycielem.

Jeden z najnowszych modeli tej firmy, Tesla S, sprzedaje się naprawdę dobrze, ale ambicją Muska jest zdecydowane obniżenie cen przyszłych modeli – nawet poniżej 30 tysięcy dolarów za sztukę. Jednym z elementów strategii, która ma do tego doprowadzić, ma być własna „gigafabryka” akumulatorów.

Według przewidywań opublikowanych w tym dokumencie, wydajność gigafabryki osiągnie w 2020 roku poziom, jakiego nie oferowały w zeszłym roku wszystkie inne fabryki akumulatorów zebrane razem. Co nie oznacza oczywiście, że w 2020 roku nie będą produkowały więcej…

Aby zrealizować nowy projekt, potrzebne jest zgromadzenie około 1,6 miliarda dolarów (plus być może dodatkowe 240 milionów dolarów w kolejnej emisji obligacji). Plotki mówią, że jednym z inwestorów, który włoży w ten biznes – bagatela – około miliarda dolarów, będzie Panasonic (obecnie dostarczający ogniw do modelu Tesla S). W tym momencie trwa wyznaczanie lokalizacji (wstępnie wybrane są cztery Stany: Arizona, Nowy Meksyk, Nevada i Teksas), dobieranej pod kątem wybudowania wokół fabryki dodatkowych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Przewidywany poziom zatrudnienia w nowej fabryce to 6500 osób.

0
Źródło: Teslamotors.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.