Zobacz jak giną lasy w czasie (prawie) rzeczywistym

Co roku z powierzchni Ziemi znika od 12 do 15 milionów hektarów lasów. Żadne liczby nie działają jednak tak sugestywnie jak pełna wizualizacja. Dzięki nowej, internetowej mapie każdy użytkownik sieci, ekolog czy naukowiec będzie mógł sprawdzić na bieżąco stan zalesienia dzięki czemu łatwiej będzie wyciągnąć wnioski i podjąć odpowiednie kroki.
Różowe punkty - lasy znikające na przestrzeni 10 lat, niebieskie punkty - nowe szkółki leśne

Różowe punkty – lasy znikające na przestrzeni 10 lat, niebieskie punkty – nowe szkółki leśne

Wylesianie terenu czy to z przyczyn naturalnych (wymarcie danego gatunku drzewa) czy z przyczyn zależnych od człowieka (zanieczyszczenia środowiska, wycinka lasów w celu pozyskania surowców lub gruntu pod uprawę) jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmian klimatycznych. Ekolodzy od lat walczą o ochronę zielonych płuc Ziemi, jednak ich wysiłki są niczym w porównaniu z tempem wymierania lasów. By móc chronić w należyty sposób lasy organizacje pozarządowe potrzebują aktualnych danych i szybkiego dostępu do informacji. Stąd pomysł na założenie internetowej strony, która mogłaby monitorować stan wylesiania na świecie w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

World Resource Institute zaprosił do współpracy m.in. Google Earth. To dzięki danym dostarczanym z satelity internetowa mapa umożliwia odczyt konkretnych informacji na temat zalesienia, które aktualizowane są co miesiąc. Global Forest Watch to także narzędzie analityczne, które pozwala wykryć przyczyny wylesienia i zobaczyć jak na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniła się pod tym względem Ziemia. Dodatkowo możliwe jest także otrzymywanie powiadomień z NASA o zagrożeniach pożarowych (także w formie e-maili), które mają na celu zmobilizować obywateli całego świata do działania.

Ostatnie dane z Uniwersytetu Maryland i Google wskazują, że świat na przestrzeni lat 2000-20012 stracił 2,3 miliony kilometrów kwadratowych lasów. To tak jakby 50 lasów o powierzchni pola piłkarskiego znikało z powierzchni Ziemi co minutę przez 12 lat…

0
Źródło: Gizmag
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.