Apple oficjalnie o systemie CarPlay

Już od niecałego roku "branża" plotkuje na temat przeniesienia iOS-a, wraz z Mapami i Siri na deskę rozdzielczą samochodu. Apple potwierdza te plany, zapowiadając platformę CarPlay.

Platforma CarPlay dla samochodów została zaprojektowana tak, by współpracowała ona z iPhonem. Bo to właśnie ów iPhone będzie lokalizował położenie samochodu za pomocą swojego odbiornika GPS i strumieniował apple’owskie Mapy na wyświetlacz na desce rozdzielczej samochodu, pobierał z Sieci informacje o utrudnieniach w ruchu i wiele więcej. System ten będzie nawet proponował prawdopodobną trasę, którą chcemy obrać, bazując na informacjach z naszych maili i SMS-ów.

CarPlay będzie też wykorzystywał wbudowaną w iPhone’a asystentkę Siri. Będzie dzięki temu można głosowo zarządzać powiadomieniami, dyktować maile i SMS-y a także głosowo nawiązywać połączenie telefoniczne.

CarPlay umożliwi też odtwarzanie dostępnej na iTunes muzyki, podcastów i audiobooków. Będzie też potrafił skorzystać z innych aplikacji do strumieniowania muzyki, takich jak Spotify.

Apple CarPlay pojawi się w samochodach Ferrari, Mercedes-Benz i Volvo. Później dołączyć do nich mają Ford, General Motors, Honda, BMW i Toyota. CarPlay wykorzystuje złącze Lightning, więc będzie zgodny tylko z iPhonem 5 i nowszymi.

A tak wygląda Apple CarPlay w praktyce (Volvo):

0
Źródło: Apple
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.