Backdoor w smartfonach Samsung Galaxy! [aktualizacja!]

Galaxy Note udowodnił, że rozmiar ma znaczenie. Nokia najwyraźniej zrozumiała...
Galaxy Note udowodnił, że rozmiar ma znaczenie. Nokia najwyraźniej zrozumiała...

Android, z racji swojej otwartości i wielkiej popularności, stał się ulubionym celem cyberprzestępców. Wiemy jednak jak się przed nimi bronić. Jednak w momencie, w którym złośliwe oprogramowanie jest już fabrycznie zaszyte w naszym urządzeniu, to pewna granica zostaje przekroczona. Tak jak w urządzeniach Galaxy firmy Samsung.

Jak donosi Paul Kocialkowski, w urządzeniach Galaxy uruchamiany jest w tle samsungowy proces, powiązany z modemem, który pozwala na zdalny odczyt, zapis i usuwanie danych użytkownika telefonu, w tym osobistych.

Samsung jak dotąd nie zdecydował się skomentować sprawy, więc nie wiemy, czy ów backdoor pojawił się w touchwizowym Androidzie przez przypadek, czy z premedytacją. Liczymy na to, że koreański gigant szybko przygotuje aktualizację oprogramowania do swoich urządzeń, usuwającą problem i że przekona operatorów do jej natychmiastowej dystrybucji do użytkowników.

Aktualizacja

Firma Samsung podesłała nam krótkie oświadczenie, które cytujemy w całości. Niestety, bez dalszych informacji, nie jesteśmy w stanie się do niego odnieść. Całość publikujemy poniżej:

Samsung traktuje bezpieczeństwo użytkowników, ich urządzeń i danych bardzo poważnie. Dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie postawione tezy i możemy zapewnić, że opisywane mechanizmy nie stanowią żadnego zagrożenia dla użytkownika — pisze Olaf Krynicki, PR Manager Samsung Electronics Polska