Czy po 8 kwietnia 2014 r. system Windows XP stanie się rajem dla cyberprzestępców?

Czy po 8 kwietnia 2014 r. system Windows XP stanie się rajem dla cyberprzestępców?

Z praktycznego punktu widzenia urządzenia wciąż działające pod kontrolą Windows XP nie będą już otrzymywać aktualizacji łatających luki w zabezpieczeniach. Będzie to dotyczyć w równym stopniu użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Czy oznacza to, że po 8 kwietnia system ten stanie się ulubionym celem cyberprzestępców? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Jak twierdzi Guillaume Lovet, kierownik laboratorium FortiGuard Labs w firmie Fortinet w regionie EMEA, 95% bankomatów na całym świecie wciąż bazuje na komputerach działających pod kontrolą systemu Windows XP. Pomijając przerwę w dostępności urządzenia w czasie teoretycznej migracji do nowego OS-u, komputery te zwyczajnie mogą nie obsługiwać nowej wersji systemu Windows. W takim wypadku migracja jest niemożliwa bez uprzedniej modernizacji komputera, co wiąże się oczywiście ze znacznymi kosztami i dość długimi przestojami.

To samo dotyczy środowisk SCADA (systemów nadzorujących przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego), w ramach których działają wyspecjalizowane aplikacje, z których część mogła zostać napisana na system Windows XP. Takie aplikacje będą wymagać znacznych zmian programistycznych, zanim będzie można użyć ich w nowym systemie. A to oznacza oczywiście dodatkowe koszty.

Biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne trudności, jakie opcje pozostają tym firmom? Jedną z możliwości jest nierobienie niczego. Czy spowoduje to, że będą bardziej narażone na ataki? Lovet uważa, że niekoniecznie.

Niektóre firmy wręcz nie aktualizują systemów operacyjnych swoich komputerów, aby uniknąć przerw w dostępności usług. W ich przypadku takie przerwy to nie tylko migracja do nowego systemu, ale też aktualizacja dowolnego systemu operacyjnego. Takie firmy nie będą narażone na ataki bardziej, niż są obecnie. Z drugiej strony firmy, które systematycznie aktualizowały system Windows XP po 8 kwietnia będą bardziej narażone na ataki (jeśli nie zmienią systemu operacyjnego).

Podstawową zasadą zachowania bezpieczeństwa w przypadku pozostania przy systemie Windows XP jest brak połączenia z Internetem. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, jedynym sposobem na uchronienie się przed ewentualnymi atakami jest przejście na inny system operacyjny.