Już za trzy dni karty zbliżeniowe powinny być bezpieczniejsze

Już za trzy dni karty zbliżeniowe powinny być bezpieczniejsze

Trzeba przyznać, że lista postulatów względem banków prezentuje się naprawdę rozsądnie. Najważniejszy z nich dotyczy samego wyboru sposobu działania karty – to klient banku ma mieć możliwość wybrania, czy chce, aby transakcje można było akceptować na drodze dotykowej, czy też woli wyłączyć taką opcję.

Warto przypomnieć, że do niedawna wiele banków narzucało swoim klientom – często wbrew ich woli – konieczność korzystania z nowych kart bankomatowych z funkcją akceptacji zbliżeniowej. W Sieci pojawiły się nawet specjalne artykuły i filmy instruktażowe, pokazujące sposoby “wyłączania” funkcji zbliżeniowej, na przykład poprzez przecięcie karty w określonym miejscu.

Obecnie nie będzie już takiej potrzeby. Od 1 kwietnia (o ile nasz bank zdąży podporządkować się zaleceniom NBP) operację włączenia/wyłączenia funkcji zbliżeniowych powinniśmy zupełnie legalnie załatwić w oddziale banku.

Drugą ważną kwestią, jaką zaleca bankom dokument Rady, jest ograniczenie odpowiedzialności klientów banków w przypadku nieuprawnionego korzystania z kart zbliżeniowych. Według nowych zaleceń maksymalna kwota, za jaką będziemy odpowiadać w przypadku straty karty, wynieść powinna jedynie 50 euro – i to w sytuacji, w której bank oferował użytkownikowi możliwość wyłączenia funkcji zbliżeniowych. Jeśli takiego wyboru nie dawał, zalecenia sugerują… całkowitą odpowiedzialność tylko i wyłącznie po stronie banku!

Oprócz tego w dokumencie znalazły się także zalecenia sugerujące bankom przeprowadzenie krótkich szkoleń dla klientów, dotyczących bezpiecznego użytkowania kart zbliżeniowych.

Niestety, choć wszystkie te zalecenia Rady do spraw Systemu Płatniczego wydają się naprawdę sensowne, jest z nimi jeden problem – wystawiony przez Radę dokument nie ma mocy prawnej, która zmuszałaby banki do jego stosowania. Mimo to można oczekiwać, że banki będą się do niego stosowały, a kilka (np. PKO BP, BZZ WBK lub mBank) już wprowadziły wszystkie zalecenia w życie lub zrobią to właśnie 1 kwietnia.

Skomentujemy to bardzo krótko: SUPER!

Zdjęcie ręki z kartą bankomatową pochodzi z serwisu Shutterstock.