Kto ma najlepszą sieć 2/3G

26 października 2012 z inicjatywy Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdaleny Gaj podpisano Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług dostępnych na rynku telekomunikacyjnym. Porozumienie oprócz regulatora podpisali przedsiębiorcy działający na rynku telekomunikacyjnym, przedstawiciele branżowych izb gospodarczych oraz instytucji naukowych. Nieoficjalnie mówi się, że badanie jakościowe odbędzie się pod koniec 2014 roku. Mając na względzie badanie regulatora, ale też by sprawdzić jakie rezultaty dała prowadzona od półtora roku modernizacja i optymalizacja sieci, badanie jakości swojej sieci, jak i infrastruktury konkurentów przeprowadziła niezależna firma P3 communications.
Kto ma najlepszą sieć 2/3G

Pomiary zostały zrealizowane na zlecenie Deutsche Telekom, właściciela sieci T-Mobile, przez. Firma została wybrana przez DT do realizacji audytu sieci komórkowych, w krajach, w których DT jest obecne ze swoimi usługami mobilnymi. Celem badania była weryfikacja jakości realizowanych przez T-Mobile optymalizacji sieci. P3 communication podobne testy od wielu lat przygotowuje dla magazynu telekomunikacyjnego Connect, w którym co roku oceniani są niemieccy operatorzy komórkowi.

W ramach realizowanego audytu samochody pomiarowe od 7 stycznia do 15 lutego przebadały 10 największych aglomeracji Polski. Pomiary były wykonywane również w czasie przejazdu pomiędzy miastami. W ciągu 440 godzin pomiarowych, dwa pojazdy stale wykonywały między sobą połączenia telefoniczne w sieci 2G i 3G, łącznie 11000. W czasie testów mobilnego Internetu samochody, łączyły się 50000 razy ze wskazanymi portalami Internetowymi, wysyłały emaile oraz wykonały 10000 transferów danych.

W badaniu jakości sieci mobilnych w Polsce weryfikowane były kluczowe wskaźniki dla połączeń głosowych i usług transmisji danych w telefonach i modemach.

T-Mobile ma się czym chwalić, bo w audycie uzyskał najlepsze wyniki spośród 4 operatorów infrastrukturalnych, bądź nie gorsze niż liderzy badania w każdym z nich. Największe przewagi sieci to jakość połączeń głosowych, a także średnie prędkości transmisji danych, czas przeglądania stron internetowych oraz odtwarzanie filmów w Youtube i wysyłka poczty e-mail. Najgorzej w testach wypadła sieć Play, należąca do firmy P4.