Nikon 1 V3: fotograficzny karabin maszynowy

Pisząc o nowym bezlusterkowcu Nikona, dobrze jest zacząć od jego poprzednika. Model V2 miał wbudowany, potężny i garbaty wizjer elektroniczny, a do tego równie solidny uchwyt dla prawej dłoni. W rezultacie wyglądał dziwnie i niezbyt urodziwie – trochę jak mały fiat po wiejskim tuningu.
Nikon 1 V3: fotograficzny karabin maszynowy
Nikon 1 V3

Nikon 1 V3

Nikon 1 V2

Nikon 1 V2

Nikon 1 V3 jest zupełnie inny. Nie ma wizjera, ale można dołączyć do niego opcjonalny wizjer elektroniczny (DF-N1000, 2,36 mln pikseli). Ma delikatnie zarysowany uchwyt, ale Nikon wprowadził równocześnie do oferty dodatkowego “gripa” GR-N1010. A przede wszystkim Nikon 1 V3 jest po prostu… ładny. Spokojnie elegancki.

Podobnie jak poprzednik, V3 należy do linii najbardziej zaawansowanych bezlusterkowców japońskiego producenta. Wyposażono go w koło wyboru trybów pracy i – po raz pierwszy w rodzinie Nikon 1 – dwa pokrętła zmiany parametrów ekspozycji. Nowością jest również odchylany, dotykowy 3-calowy ekran LCD (ponad 1 mln pikseli) i wbudowany moduł Wi-Fi.

Najważniejsze jednak kryje się w środku aparatu. Tym czymś jest niewątpliwie nowa matryca CMOS typu 1″ o rozdzielczości 18,4 mln pikseli. Po pierwsze, została całkowicie pozbawiona filtra dolnoprzepustowego (antyaliasingowego), po drugie – pomiędzy pikseliami znajdują się wbudowane czujniki detekcji fazy (105), obejmujące niemal cały obszar kadru. W połączeniu z nowym procesorem Expeed 4A to prawdziwa mieszanka wybuchowa, która sprawia, że Nikon 1 V3 jest solidnym kandydatem do tytułu najszybszego aparatu świata.

Bardzo szybko ustawia ostrość przy zdjęciach pojedynczych (wykorzystując równocześnie detekcję fazy i detekcję kontrastu) i oferuje imponującą wydajność przy zdjęciach seryjnych: 20 kl./s przy włączonym ciągłym autofokusie lub 60 kl./s przy zablokowanym ustawianiu ostrości. Nawet w formacie RAW (do 40 zdjęć w serii). Zakres czułości nowej matrycy to ISO 160–12 800. Wideo może być rejestrowane w rozdzielczości Full HD (60p).

Wraz z nowym aparatem i wspomnianymi akcesoriami zadebiutowały też dwa nowe obiektywy dla systemu Nikon 1: potężny telezoom 70–300 mm f/4,5–5,6 (ekwiwalent 189–810 mm dla formatu małoobrazkowego) oraz naleśnikowy powerzoom (wyłącznie elektroniczna regulacja ogniskowej) 10–30mm f/3,5–5,6. To właśnie ten ostatni obiektyw sprzedawany będzie w zestawie z modelem V3.

Cena aparatu Nikon 1 V3:

ok.

4300 zł

za korpus

ok.

4800 zł

za korpus z obiektywem 10-30 mm PD

ok.

6300 zł

za korpus z obiektywem, gripem i wizjerem elektronicznym