Panasonic HX-A500: 4K na głowie (i nie tylko)

Panasonic HX-A500: 4K na głowie (i nie tylko)

Urządzenie składa się z dwóch części. Część z obiektywem (o wadze 31 g) możemy wygodnie przypiąć do np. skroni by w ten sposób uzyskać perspektywę rodem z okularów Google Glass; natomiast część z kontrolerem i niewielkim 1,5-calowym wyświetlaczem (o wadze 119 g)możemy zamocować wokół ramienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć podgląd, czy kamera na głowie tudzież przymocowana do pojazdu nagrywa interesujący nas obszar. Urządzenie posiada także moduł NFC zatem będziemy mogli wykorzystać smartfon czy tablet jako zdalny ekran.

Producent chwali się, że HX-A500 jest pierwszą na świecie ubieralną kamerką, która potrafi nagrać film w rozdzielczości 4K w 25 klatkach na sekundę. Oczywiście możemy też wybrać nagrywanie w niższym standardzie – 1080p w 50 klatkach, 720p w 100 klatkach i 480p w 200 klatkach. Wysoka liczba klatek w niższych rozdzielczościach pozwoli nagrać ciekawe filmy w efekcie slow motion. Kamerka jest wodoodporna do głębokości 3 metrów, ale pod wodą nagramy materiał jedynie do 30 minut. Urządzenie można wykorzystać także do streamowania obrazu na żywo poprzez moduł Wi-Fi i UStream.

Nie zabrakło także rozwiązań typowych dla kamerek akcji – stabilizacji obrazu EIS, automatycznej korekty wychylenia kadru, nagrywania w pętli oraz szeregu akcesoriów dodatkowych w rodzaju klipsów montażowych. Cena kamery została ustalona na 380 funtów, czyli około 2 tys. zł.