Pokolenie internetowych kalek

Najnowsze badania przeprowadzone przez producenta oprogramowania antywirusowego AVG, dotyczące wykorzystania technologii przez dzieci pokazują, że prawie połowa maluchów (46%) w wieku 6-9 lat spędza coraz więcej czasu na czatach, grach i zabawach w wirtualnym świecie. 64% rodziców korzysta z narzędzi kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoje pociechy przed zagrożeniami z sieci. Oprócz tego, 89% mam twierdzi, że ich dziecko nigdy nie było dręczone w Internecie przez swoich rówieśników.
Pokolenie internetowych kalek

Badania naukowe wykazały jednak, że rodzice w wielu przypadkach nie wiedzą lub nie potrafią dobrze ocenić, jak często ich pociecha jest narażana na cyberprzemoc. Jednocześnie około 30% dzieci pada ofiarą takiego rodzaju przemocy.

Inne wnioski

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze

• Ponad 60% dzieci spędza w Sieci więcej niż 2 godziny tygodniowo

• 7% dzieci spędza w Internecie więcej niż 10 godzin tygodniowo

• 70% rodziców z dziećmi w wieku 6-9 lat korzysta z kontroli rodzicielskiej

Umiejętności komputerowe nabywane są wcześniej, niż niektóre umiejętności w prawdziwym życiu (wśród dzieci w wieku 2-5 lat):

• Więcej dzieci potrafi grać w gry komputerowe (66%) niż jeździć na rowerze (58%)

• 47% dzieci potrafi posługiwać się smartfonem lub tabletem, a tylko 38% umie napisać swoje pełne imię na kartce

• Twoje dziecko prędzej otworzy przeglądarkę internetową (28%) niż lodówkę, żeby zrobić sobie kanapkę (26%)

Rodzice wciąż tworzą cyfrowe ślady

• 80% rodziców z dziećmi w wieku 0-5 umieściło w Internecie zdjęcie swojego dziecka

• 25% przyznaje, że uczyniło to, aby “pochwalić się swoim dzieckiem”

• Najczęstszą przyczyną udostępniania zdjęć dziecka w sieci jest chęć podzielenia się nimi z rodziną i przyjaciółmi, jednak 92% rodziców nie zarejestrowała adresu e-mail swojej pociechy.

Pocieszające jest to, że coraz więcej rodziców zwraca uwagę by mieć kontrolę nad tym, na co ich pociechy trafiają w sieci. Jednocześnie dalej niepokoi mnie — komentuje Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG –

zjawisko polegające na tym, że ci sami rodzice dość niefrasobliwie wrzucają zdjęcia swoich pociech na portalach społecznościowych.

Zdjęcie dziewczynki na rowerze pochodzi z serwisu Shutterstock.