Poradnik: Zdalne sterowanie pecetem bez ryzyka

Poradnik: Zdalne sterowanie pecetem bez ryzyka

Gdy steruje się zdalnie komputerem należącym do obcej osoby, samemu można się poczuć jak szpieg. Jednak oprogramowanie do zdalnego zarządzania komputerem, jak TeamViewer i UltraVNC, okazuje się bardzo praktyczne. Siedząc przy swoim pececie, pomożecie innym w poszukiwaniu błędu, kiedy ich Windows szwankuje albo program wciąż się zawiesza. Kolejne scenariusze zastosowania: możecie pracować z domu, serwisować serwer albo wymieniać pliki. Nawet za pomocą smartfonu i tabletu da się sterować bardzo oddalonymi komputerami. Możecie drukować na przykład zapisane na smartfonie zdjęcia i dokumenty.

Sterowanie komputerem – szyfrowanie

Aby nikt nie mógł podsłuchać połączenia pomiędzy pecetami, niezbędne jest mocne szyfrowanie. TeamViewer stosuje klucz 256-bitowy AES, wymieniany w procedurze Challenge Response. To oznacza, że klucz nigdy nie opuści waszego własnego komputera. W epoce skandalu inwigilacyjnego z NSA w roli głównej należy jednak mieć na uwadze, że producenci oprogramowania takiego jak TeamViewer nie zawsze mogą uchylać się od rozporządzeń władz państwowych, co dla użytkowników oznacza niebagatelne zagrożenie bezpieczeństwa. W przypadku opensource’owego narzędzia, jakim jest UltraVLC, ryzyko nie istnieje, ponieważ społeczność programistów od razu znalazłaby ukryte w nim dziury. To sprawia, że VLC jest interesującym, wolnym od szpiegowskich zakusów narzędziem dla profesjonalistów.

TEAMVIEWER: Telefon steruje PC

1) Dwie instalacje

team viewer - instalacja

Konfiguracja jest prosta. Najpierw zainstalujcie narzędzie na pececie sterującym (źródło) i wybierzcie opcje »Zainstaluj« oraz »do celów indywidualnych/nie komercyjnych«. Na pececie sterowanym (cel), z którego będziecie później zdalnie korzystać, aktywujcie »Zainstaluj« oraz ponownie »do celów indywidualnych/nie komercyjnych«. Jeśli życzycie sobie logowania w stylu Windows z nazwą użytkownika i hasłem, pozwólcie asystentowi przygotować tego peceta do obsługi nienadzorowanego zdalnego dostępu. W przeciwnym razie przerwijcie w tym miejscu.

2) Zdalne sterowanie komputerem

team viewer - zdalne sterowanie

Teraz na komputerze źródłowym wprowadźcie ” Identyfikator partnera” peceta docelowego, który wyświetlany jest w interfejsie TeamViewera. Wybierzcie »Zdalne sterowanie komputerem« i kliknijcie »Połącz z partnerem«. W tym momencie potrzebujecie hasła wyświetlanego również na komputerze docelowym. Po kilku sekundach na pececie źródłowym zobaczycie interfejs komputera docelowego, jednak bez tła pulpitu. Jeśli życzycie sobie pełnej jakości obrazu, w opcjach »Widok« wyłączcie funkcję »Usuń tapetę«. Ta decyzja spowolni jednak połączenie.

3) Ograniczanie dostępu

team viewer - ograniczanie dostępu

Aby zapewnić, że wybrane osoby będą mogły korzystać z komputera, powinniście utworzyć białą listę. Kliknijcie »Opcje | Bezpieczeństwo | Konfiguruj«, a potem aktywujcie »Zezwól na dostęp tylko partnerom i użytkownikom o następujących identyfikatorach«. Wpiszcie teraz ID komputera docelowego i kliknijcie »Dodaj identyfikator«.

4) Wymiana plików

team viewer - wymiana plików

W celu wymiany dokumentów pomiędzy komputerem źródłowym a innym urządzeniem przejdźcie do »Transferu plików«. Wybierzcie tam folder docelowy i plik do przekopiowania oraz kierunek: »Wyślij« lub »Odbierz«.

team viewer - sterowanie z telefonu

Jeśli chcecie sterować pecetem z poziomu iPhone’a albo androidowego smartfonu, to pobierzcie z właściwego app store’u aplikację TeamViewer i zainstalujcie ją na urządzeniu mobilnym. Obsługa aplikacji jest wzorowana na narzędziu windowsowym.

team viewer

Zdalne sterowanie możecie też niejako odwrócić, na przykład aby załadować pliki z urządzenia mobilnego do peceta. Wyszukajcie w app storze “TeamViewer do zdalnej pomocy” i zainstalujcie aplikację. Podczas pierwszego uruchomienia zostanie przeprowadzona konfiguracja przystosowanego do waszego telefonu rozszerzenia. Gdy to się już dokona, uruchomcie na smartfonie TeamViewer i wpiszcie identyfikator partnera, czyli programu pracującego na PC. Po utworzeniu połączenia możecie kopiować dokumenty z telefonu na komputer albo w odwrotnym kierunku – kliknijcie w tym celu »Wyślij« lub »Odbierz«. Komunikacja w drugą stronę odbywa się za pomocą aplikacji TeamViewer Quick Support.

ULTRA VNC

UltraVNC zalecamy tylko zawodowcom, ponieważ konfiguracja narzędzia jest dość skomplikowana. Szczegółowe informacje znajdziecie na forum.ultravnc.net.

1) Instalacja programu

ultra vnc instalacja

Zainstalujcie najpierw »Ultra VNC« oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9« na pececie sterującym. Na komputerze, który ma być zdalnie sterowany, zainstalujcie »Ultra VNC Server« oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9«. Podczas instalowania serwera zaznaczcie dodatkowo, że ma on zostać skonfigurowany jako usługa systemowa.

2) Konfiguracja dostępu

ultra vnc konfiguracja dostępu

Teraz na komputerze z zainstalowanym serwerem, przesuńcie wskaźnik myszy na ikonę UltraVNC na Pasku zadań. Później prawym przyciskiem myszy kliknijcie ikonę narzędzia i wybierzcie »Admin Properties«. W pozycji »Authentification« wpiszcie dowolne hasło dla połączenia.

3) Budowa połączenia

ultra vnc budowa połączenia

Teraz na komputerze sterującym uruchomcie »UltraVNC Viewer« i w wierszu »VNC Server« wprowadźcie jego publiczny adres DynDNS. Kliknijcie »Connect«, a później wpiszcie hasło serwera. UltraVNC otworzy wtedy nowe okno, w którym będziecie widzieć i obsługiwać interfejs zdalnie sterowanego komputera.

4) Szyfrowanie transmisji

ultra vnc szyfrowanie transmisji

Ponieważ UltraVNC nie oferuje szyfrowania, musicie się o nie postarać – użyjcie wtyczki. Ze strony adamwalling.com/SecureVNC/ pobierzcie plik “SecureVNC-Plugin.dsm” i zapiszcie go na komputerze-serwerze w folderze »Program Filesuvnc bvbaUltraVNC«. Kliknijcie później prawym przyciskiem myszy ikonę UltraVNC na Pasku zadań i wybierzcie »Admin Properties«. W opcji »DSM Plugin« zaznaczcie pole »Use«, wybierzcie SecureVNC-Plug-in z listy i zatwierdźcie operację, klikając »Apply | OK«. Na komputerze z Viewerem skopiujcie plik “SecureVNC-Plugin.dsm” do folderu »Program FilesUltraVNC«. Uruchomcie Viewer i aktywujcie »Use DSM Plugin«. Wybierzcie plug-in z listy i utwórzcie połączenie z serwerem. Teraz zarówno hasło log-on, jak też inne przesyłane dane będą szyfrowane.

5) Znoszenie blokady

ultra vnc znoszenie blokady

Może się zdarzyć, że firewall Windows odkryje transfer danych wygenerowany przez UltraVNC i zablokuje program. Kliknijcie wówczas »Dopuść dostęp«, aby dalej korzystać ze zdalnego sterowania.

6) Podnoszenie prędkości

ultra vnc podnoszenie prędkości

Przez ograniczenie zajmującej dużo czasu kompresji pakietów danych na koniec podwyższycie szybkość połączenia. W tym celu uruchomcie UltraVNC Viewer ponownie. W oknie dialogowym narzędzia kliknijcie »Options« i wyłączcie »Auto selekt Best settings«. Następnie wybierzcie »Ultra« i aktywujcie opcje »Use CopyRect encoding«, »Zip/Tight Compression« i »Jpeg (Tight) – Quality«.