10 ojców Internetu

10 ojców Internetu

J.C.R. Licklider

Joseph Carl Robnett Licklider (1915–1990) był jednocześnie informatykiem i psychologiem. Jego wkład w rozwój Internetu to nie wynalazki, lecz przede wszystkim idee. Licklider przewidział powstanie graficznych interfejsów użytkownika, cyfrowych bibliotek czy e-handlu. W pracy “Man-Computer Symbiosis” z 1960 roku prognozował powstanie interaktywnych systemów komputerowych, wierząc, że bliska współpraca człowieka i komputera pozwoli w pełniejszym zakresie wykorzystać możliwości zarówno maszyn, jak i naszych mózgów.

Larry Roberts

Zainspirowany pracą “Intergalactic Computer Network” J.C.R. Licklidera z 1961 r. Lawrence G. Roberts (ur. 1937) zaprojektował sieć komputerową wykorzystującą pakietową transmisję danych. Później trafił do agencji ARPA, w której pracował nad rozwojem ARPANET-u – przeznaczonego do celów naukowych prekursora dzisiejszego Internetu. W latach 70. Roberts został prezesem Telenet Inc., firmy obsługującej pierwszą komercyjną sieć komputerową na świecie.

Paul Baran

Na kształt ARPANET-u w dużym stopniu wpłynęło opracowanie przez pochodzącego z Grodna Paula Barana (1926–2011) tzw. komutacji pakietów. Zaproponował on również, by sieć miała zdecentralizowaną strukturę, zapewniającą jej większą odporność na uszkodzenia na wypadek ataku nuklearnego. W późniejszym czasie pracował również nad technologiami stosowanymi w modemach.

Robert Metcalfe

W 1973 roku Robert Melancton Metcalfe (ur. 1946) opracował specyfikację standardu Ethernet mającego umożliwić szybką komunikację komputerów z drukarkami oraz z ARPANET-em. Technologia Ethernet umożliwiała przesyłanie danych z niezwykłą szybkością prawie 3 Mb/s – dla porównania: szybkość przesyłania danych przez sieć ARPANET rzadko przekraczała wówczas 50 kb/s.

Raymond Tomlinson

Początkowo działanie poczty elektronicznej sprowadzało się do pozostawiania wiadomości innym użytkownikom tego samego komputera. Dopiero w 1971 roku Raymond Samuel Tomlinson (ur. 1941) wpadł na pomysł, by dodać do nazwy użytkownika nazwę docelowej maszyny, umożliwiając w ten sposób poprawne adresowanie wiadomości w ramach całej sieci. Tak narodził się email.

Vinton Cerf

Vinton Gray Cerf (ur. 1943.) to najbardziej znany spośród pionierów Internetu. Wraz z Robertem Kahnem położył fundamenty pod globalną Sieć, opracowując podstawowe protokoły TCP i IP. W 1992 obaj informatycy dołączyli do grona założycieli stowarzyszenia Internet Society. Obecnie Cerf uczestniczy w pracach NASA zmierzających do opracowania systemu kosmicznej komunikacji z użyciem laserów. Jest też gorącym zwolennikiem neutralności Sieci.

Robert Kahn

Robert Kahn (ur. 1938) sformułował główne założenia protokołu TCP, który później rozwijał wspólnie z Vintonem Cerfem. W 1972 roku po raz pierwszy zademonstrował publicznie działanie ARPANET-u, łącząc za jego pośrednictwem 20 komputerów podczas Międzynarodowej Konferencji Komunikacji Komputerowej.

Tim Berners-Lee

Amerykanie opracowali rozwiązania techniczne umożliwiające działanie Sieci, ale to Brytyjczyk Tim Berners-Lee (ur. 1955) wymyślił usługę WWW – dziś tak popularną, że utożsamianą z całym Internetem. Samodzielnie zaprogramował pierwszy serwer i przeglądarkę WWW, a także napisał pierwsze strony internetowe. Za zasługi w 2004 roku otrzymał z rąk Elżbiety II tytuł szlachecki.

Marc Andreessen

By móc przeglądać strony internetowe, potrzebujemy przeglądarki, a Marc Lowell Andreessen (ur. 1971) jest twórcą Mosaic – pierwszego programu tego typu, który zdobył popularność. Rozwinięciem Mosaic był Netscape Navigator, najpoważniejszy konkurent Internet Explorera w latach 90., z którego wyewoluowała Mozilla i Firefox. Obecnie Andreessen zasiada w zarządach Facebooka, eBaya czy HP.

Brendan Eich

Z Netscapem i Mozillą jest związany również Brendan Eich (ur. 1961) – twórca języka Java- Script. Język ten, początkowo nazywany Mocha i LiveScript, w ciągu prawie 20 lat od powstania stał się standardowym elementem nowoczesnych, interaktywnych stron internetowych. Umożliwia on wzbogacanie witryn choćby o animowane menu.

Fot.: Linden Lab; Reuters/Stephen Lam; Thinkstock/Hemera