Acer Aspire Switch 10: nasze pierwsze wrażenia

Acer Aspire Switch 10: nasze pierwsze wrażenia

Acer pokazał dziś wiele produktów: tabletów, komputerów typu all-in-one albo notebooków. Nieoficjalnie pokazał też bardzo ciekawe smartfony i swojego pierwszego smartwatch’a – Acer Leap. Ale mimo wszystko moim zdaniem to właśnie Acer Aspire Switch 10 zasługuje na miano najciekawszej premiery dzisiejszego dnia.

Tym tabletem (laptopem? hybrydą?) zdecydowanie warto się zainteresować! Pierwsze, co zwraca uwagę po wzięciu do ręki, to jego solidność. Metalowa, aluminiowa obudowa robi naprawdę świetne wrażenie i daje miłe poczucie pewności, że ten tablet przetrwa codzienne, intensywne użytkowanie i częste przenoszenie. No i jest też “efekt premium” – tego tabletu nie powstydzimy się, stawiając go obok topowych produktów innych firm.

Świetny jest także 10,1-calowy ekran urządzenia. Ma znakomite kąty widzenia, nasyconą kolorystykę i bardzo szybko reaguje na dotyk. Oczywiście powłoka typu glare może w niektórych sytuacjach okazać się denerwująca (odblaski), ale w tej kategorii produktów po prostu trzeba się z tym pogodzić.

Najlepsze jest jednak co innego – wiele możliwości konfiguracji Switch’a, z których zresztą wynika jego nazwa. Możemy używać go jak tradycyjnego notebooka, ale możemy też odpiąć sam ekran i przejść do normalnego trybu tabletowego. Ale do wyboru są jeszcze dwie opcje: tryb pokazowy (ekran zamontowany na klawiaturze, ale odwrotnie, wyświetlaczem skierowany w kierunku “klienta”) oraz tryby “namiotowy”, idealnie sprawdzający się na przykład podczas oglądania filmów czy zdjęć.

Montaż ekranu na klawiaturze jest bardzo szybki i wygodny, ponieważ wspomagają go dodatkowo specjalne magnesy. Mimo to można mieć do niego pewne zastrzeżenia – znam kilka rozwiązań hybrydowych, w których dzięki takim magnesom po prostu nie sposób się pomylić, natomiast w przypadku Acera Switch jednak… da się. Czasami dopiero drugie lub trzecie podejście pozwalało na prawidłowe zamontowanie ekranu. Ale to zapewne kwestia wprawy – moje wrażenia z użytkowania są naprawdę świeże.

Nie znamy jeszcze ceny tego tabletu, ale zamiast krótkiego podsumowania zaryzykuję jedno króciuteńkie “proroctwo”. To będzie przebój, zobaczycie!

Asus Switch 10 (SW5-011): podstawowe dane techniczne:

 • system: Windows 8.1
 • ekran: 10,1 cala, 1366×768
 • procesor: Intel Atom Z3745
 • pamięć RAM: 2 GB
 • grafika: Intel HD
 • pamięć wbudowana: 32 GB lub 64 GB (plus wersja z dyskiem 500 GB w klawiaturze)
 • wymiary: 261,6×177,1×8,9 mm (tablet), 261,6×177,1×11,3 (klawiatura)
 • waga: 0,585 kg (tablet), 1,17 kg (klawiatura)
 • czas pracy na akumulatorze: do 8 godzin
 • rozdzielczość przedniej kamery: 2 mln pikseli
 • CENA: prawdopodobnie 1499 zł (za wersję 32 GB, bez dodatkowego dysku w klawiaturze)