AMD dumnie prezentuje swoje nowe APU

AMD dumnie prezentuje swoje nowe APU

Firma AMD zaprezentowała dziś swoją trzecią generację procesorów APU klasy Mainstream i Low-Power (Accelerated Processing Unit, tj. Układ Przyspieszonego Przetwarzania). Te nowe procesory APU dysponują nawet 4 zmodernizowanymi rdzeniami x86, najnowszą wersją karty graficznej AMD Radeon oraz nisko-poziomowym rozwiązaniem zabezpieczającym, które bazuje na technologii ARM Cortex-A5 – wszystko to w jednym mikroukładzie w formie kompletnego SoC (system-on-chip). Produkty bazujące na tych nowych procesorach APU zostały już zapowiedziane przez firmy Lenovo i Samsung, a kolejne powinny się pojawić na półkach w okresie zakupów poprzedzających okres “Powrotów do szkoły”.

Nowe akcelerowane procesory oferują wzrost wydajności i zróżnicowane możliwości programowe pozwalające użytkownikom, jak twierdzi AMD, korzystać ze sprzętu w bardziej naturalny sposób. Ponadto procesory te zapewniają też, jak zapewnia nas AMD, jedne z najlepszych w swojej klasie możliwości obsługi wideotransmisji i kompletne środowisko Android działające w systemie Windows dzięki zoptymalizowanemu dla technologii AMD oprogramowaniu BlueStacks.

Najnowsze procesory APU firmy AMD są zaprojektowane dla konsumenckich i komercyjnych urządzeń mobilnych wszystkich kształtów i rozmiarów, od pasywnie chłodzonych tabletów, przez urządzenia 2-w-1 jak systemy rozłączane lub konwertowalne, po niewielkie i smukłe laptopy. Wyposażone są w do 4 rdzeni x86 “Puma+” i bazującą na architekturze GCN (Graphics Core Next) kartę graficzną AMD Radeon Serii R, co w sumie ma zapewnić urządzeniom wysoką wydajność, wysoką jakość obrazu i niskie zużycie energii. Wśród dodatkowych funkcji odpowiedzialnych za zarządzanie energią procesora APU znajdują się:

 • Technologia AMD Enduro, która wydłuża czas pracy na baterii;
 • Technologia AMD Star Now, która przyspiesza uruchamianie i wybudzanie systemu z uśpienia;
 • Technologia AMD Turbo Core, która wyczuwa, kiedy zadanie obliczeniowe wymaga wyższej wydajności.

Ponadto firma AMD jako pierwsza zaimplementowała też technologię ARM w procesorach zaprojektowanych do konsumenckich i komercyjnych urządzeń, gdyż najnowsze akcelerowane procesory AMD klasy Mainstream i Low-Power są wyposażone w opracowaną przez AMD platformę procesora zabezpieczającego (moduł PSP), która bazuje na technologii ARM Cortex-A5 i ARM TrustZone. To pierwsze i jedyne dostępne procesory x86, które integrują zabezpieczający dane rdzeń ARM. Zintegrowany moduł PSP sięga do otwartych rozwiązań ekosystemu ARM TrustZone i bazując na przetwarzanych danych dzieli nowe procesory na dwa wirtualne procesory logiczne – jeden dla systemu zabezpieczonego i drugi dla normalnego. W ten sposób zapewnia bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie wrażliwych danych oraz działanie zaufanych aplikacji do obsługi m.in. płatności online, systemu kontroli uprawnień cyfrowych, a także korporacyjnych i internetowych usług.

Cechy akcelerowanych procesorów AMD klasy Mainstream:

 • Do 100% wyższa wydajność graficzna względem poprzedniej generacji (“Kabini”);
 • Do 20% niższe zużycie energii względem poprzedniej generacji (“Kabini”);
 • Obsługa pamięci do poziomu DDR3-1866;
 • Do 50% wyższa wydajność graficzna i do 7-krotnie wyższa wydajność obliczeniowa względem procesorów Intel Pentium (“Haswell U”);
 • Do 3 razy wyższa wydajność graficzna i 35% wyższa ogólna wydajność systemu względem procesorów Intel Pentium (“Bay Trail M”).

Cechy akcelerowanych procesorów AMD klasy Low-Power:

 • Ponad 2-krotnie lepszy stosunek wydajności graficznej do zużywanej energii i niemal dwukrotnie lepszy stosunek wydajności do zużywanej energii w aplikacjach służących do pracy względem poprzedniej generacji (“Temash”);
 • Wyższa wydajność graficzna niż w procesorach Intel Core i3
 • 3-krotnie wyższa wydajność obliczeniowa względem procesorów Intel Atom.

Wraz z wachlarzem funkcji sprzętowych i ulepszeń wydajności nowe procesory oferują kilka możliwości programowych, aby konsumenci i użytkownicy biznesowi mogli lepiej wykorzystać swoje komputery:

Najnowsze procesory APU firmy AMD wejdą na rynek wraz z urządzeniami w połowie 2014 roku.