Kolejne kraje zapłacą za przedłużone wsparcie Windowsa XP

Kolejne kraje zapłacą za przedłużone wsparcie Windowsa XP

Windows XP jest wciąż bardzo popularnym systemem, mimo iż jego wsparcie techniczne kończy się już w najbliższy wtorek. Oznacza to, że nowowykryte usterki w tym systemie nie będą już łatane, a sam system nie będzie rozwijany. Trudno się dziwić: swoją premierę miał w 2001 roku, a więc jego okres wsparcia trwał ponad dekadę.

Microsoft udostępnia oczywiście opcję dalszego wsparcia technicznego, z tym że będzie ono płatne. W przypadku rządu brytyjskiego, o którym pisaliśmy kilka dni temu będzie to kosztować… 6,71 miliona euro rocznie. W piątek o takie samo wsparcie poprosiła Holandia – 30 tysięcy komputerów używanych przez administrację i służby państwowe nadal działa pod kontrolą Windowsa XP.

Podejrzewamy, że Holandia nie będzie ostatnim państwem, które wykupi sobie wsparcie od Microsoftu. Wiele państw nadal korzysta z systemów zarządzanych przez oprogramowanie, które zostało napisane na Windowsa XP. Nowe wersje, przeznaczone na późniejsze wersje systemów Microsoftu nigdy nie powstały – wiele z nich prawdopodobnie nie uzyskałoby certyfikatów zapewniających prawidłowe działanie pod Windowsem 7, czy 8.

Może okazać się również, że niektóre kraje nie będą chciały obciążyć swoich podatników dodatkowymi kosztami i zdecydują się na przejście na systemy Open-Source. Tak czy inaczej, Windows XP to nadal świetny interes dla Microsoftu.