Obsługa wielu ekranów w niskiej cenie

Ciekawe, niskoprofilowe karty do zastosowań biurowych i HTPC.

Podstawowe modele zostały wyposażone w 160 procesorów strumieniowych, rdzeń taktowany zegarem 625 MHz oraz moduły pamięci w dwóch wersjach – 1 lub 2 GB DDR3. Nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Karty cechuje rozsądny stosunek jakości do ceny, ich wykorzystanie pozwala za niewielkie pieniądze zwiększyć funkcjonalność stacji roboczych. W zestawie wyjść znajdują się porty Dual-Link DVI, VGA oraz HDMI, zapewniając obsługę szerokiej gamy monitorów. Dwa oddzielne śledzie dołączone do opakowania pozwalają zamontować karty zarówno w obudowach niskoprofilowych, jak i standardowych.

Trzecia propozycja to model R5 230 FleX. W nim także znalazło się 160 procesorów strumieniowych i rdzeń taktowany z częstotliwością 625 MHz, ale w przypadku pamięci zastosowano moduły DDR3 o łącznej pojemności 1GB pracujące z zegarem podwyższonym do 800 MHz (efektywnie 1600 MHz). Technologia FleX autorstwa Sapphire umożliwia obsługę do trzech monitorów DVI w trybie Eyefinity bez konieczności użycia żadnych aktywnych adapterów. Pierwsze dwa wyświetlacze podłącza się do dwóch wyjść DVI, trzeci zaś, poprzez pasywną przejściówkę (w komplecie), do portu HDMI.

Rodzina kart Sapphire R5 230 posiada sprzętowy dekoder wideo UVD (Unified Video Decoder), który istotnie odciąża CPU i zapewnia płynne odtwarzanie filmów Blue-ray i HD DVD zakodowanych z użyciem zarówno VC-1 jak i H.264, a także Mpeg. UVD jest w stanie dekodować dwa strumienie wideo w 1080p Full HD jednocześnie przy włączonym Windows Aero. Wspiera też dźwięk w standardach Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio poprzez port HDMI 1.4a. Obsługa technologii AMD APP Acceleration oznacza, że aplikacje takie jak Microsoft Office czy przeglądarki internetowe są przyśpieszane z wykorzystaniem procesorów strumieniowych zawartych na karcie graficznej. Najnowsze sterowniki AMD dla kart z serii R5 230 z certyfikatem WHQL wspierają biblioteki DirectX 11 i wszystkie ich kluczowe funkcje.

Karty graficzne Sapphire z serii R5 230 już wkrótce trafią do sprzedaży. Sugerowana cena detaliczna kart Sapphire R5 230 wynosi:

  • Sapphire R5 230 1GB DDR3 – około 149 zł brutto.
  • Sapphire R5 230 2GB DDR3 – około 205 zł brutto.
  • Sapphire R5 230 FleX 1GB DDR3 – około 215 zł brutto.

Produkty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Powiązane treści:

Zewnętrzna karta graficzna – ranking najlepszych kart.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News