PaperFold – zaginany smartfon o trzech ekranach e-ink

PaperFold – zaginany smartfon o trzech ekranach e-ink

YotaPhone czy Midia Inkphone może nie podbiją świata, ale z pewnością znajdą swoich amatorów. Najważniejszą zaletą smartfonów o wyświetlaczach typu e-ink jest bowiem niskie zużycie energii, co przekłada się na rewelacyjnie długi czas pracy.

Do ich grona dołączy niedługo PaperFold opracowywany przez kanadyjskich inżynierów z Queen’s University. Smartfon ten wyróżnia się modułową budową pozwalającą na dołączanie do głównej części urządzenia dwóch kolejnych ekranów, by w ten sposób rozszerzyć jego pole widzenia (np. podczas przeglądania mapy) oraz funkcjonalność (jeden z ekranów można używać jako klawiatury). Magnetyczne zawiasy smartfona są w stanie rozpoznać kiedy i gdzie został dodany ekran, by automatycznie zmienić wyświetlaną zawartość.

Powyżej możecie zobaczyć jak prototyp działa w praktyce. Ciekawie wygląda to na przykładzie Google Maps. W formie zgiętej jak notebook smartfon wyświetla klawiaturę i fragment mapy. Po rozłożeniu trzech elementów na płasko widzimy wizualizację 2D, natomiast po wygięciu wyświetlacza w drugą stronę otrzymujemy widok 3D z Google Earth.