Rosja na celowniku Anonymous

Rosja na celowniku Anonymous

Według wpisów grupy hacktivist w serwisie Pastebin, działanie to jest protestem przeciw zajęciu Krymu przez Rosję. To już nie pierwszy raz, gdy grupa ta nawołuje do ataków i bojkotu rosyjskich władz oraz blokowania rosyjskich stron www. W marcu strona prezydenta Władimira Putina, Kremlin.ru, była niedostępna. Padła ofiarą ataku DDoS.

Anonymous twierdzi, że wyciek jest częścią ich kampanii OpRussia przeciwko temu, co nazywają “tyranią i brutalnością” prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego wojska. Anonymous mówi, że Crownservice ma głębokie powiązania z rządem rosyjskim.

“Mamy przyjemność zaprezentować blisko pół gigabajta wewnętrznych danych SQL z crownservice.ru, strony internetowej z bardzo oczywistymi i różnymi powiązaniami z rządem rosyjskim.”

Napisano w poście.

“Byłoby więcej – dużo więcej – ale czas i inne czynniki, spowodowały, że udało się udostępnić tylko tyle […] w tej chwili.”

Rzeczony wyciek danych to plik o wielkości 495 MB, zawierający logi, zrzut danych SQLite i 29 plików CSV, (z których 16 jest pustych). Ze względu na barierę językową, nawet hakerzy nie mogą dowiedzieć się, czy wyciek rzeczywiście zawiera cenne informacje, czy też nie.

“Panie Putin… Twoja nocna inwazja na Krymie i na Ukrainie przekroczyła linię, której nie możemy ci pozwolić przekroczyć”

powiedziano w oświadczeniu.

“Najechałeś suwerenny naród w imię rosyjskiej hegemonii, i zagroziłeś pokojowi i stabilności w regionie poprzez swoje działania.”

Kampania OpRussia zaczęła się w odwecie za rzekome nadużycia na Olimpiadzie w Soczi oraz zaangażowanie Rosji w konflikt ukraiński, jak przedstawił portal CyberGuerrilla w oświadczeniu misji OpRussia. Grupa Anonymous także zachęcała hakerów do ataków na rosyjskie portale w ramach solidarności z Euromajdanem. Wszystkie te działania kryją się właśnie pod kryptonimem #OpRussia .

Anonymous mówi, że wyciek jest tylko początkiem długiej serii incydentów skierowanych przeciwko rządowi Rosji.

“Został wykryty wirus. Anonymous działa w celu skorygowania błędu systemu.”

Oświadczyła grupa hakerów.