Satya Nadella próbuje rozwiać wątpliwości deweloperów

Satya Nadella próbuje rozwiać wątpliwości deweloperów

Deweloperzy zadali Nadelli kilka trudnych pytań. Jeden z nich przyznał, że koncentruje się na tworzeniu aplikacji dla Androida i pyta, czemu w ogóle miałby brać pod uwagę Windows. –

Chcesz tworzyć dla Windows, ponieważ będziemy wprowadzać innowacje rzucające wyzwanie konkurentom — odparł Nadella, dodając, że Microsoft zamierza stworzyć platformę, która będzie atrakcyjna dla deweloperów i że Microsoft sam zamierza tworzyć innowacyjne aplikacje, takie jak dotykowa wersja Office’a.

Inny dewloper chciał wiedzieć, czy aplikacje stworzone za pomocą microsoftowych narzędzi będą mogły być uruchamiane również na konkurencyjnych platformach. Nadella odparł, że usprawnienie portowania aplikacji na inne platformy to priorytet dla Microsotftu. Jako przykład podał microsoftowy, otwartoźródłowy projekt WinJS.

Inne pytanie dotyczyło pytania, jak Microsoft ma zamiar nawiązać w końcu równą walkę z iPadem i androidowymi tabletami. Nadella odparł, że tablet powinien cechować się czterema rzeczami, by odnieść sukces: najlepszym sprzętem, najlepszym oprogramowaniem, najlepszymi aplikacjami i rozsądną ceną. Kwietniowa aktualizacja Windows 8.1 ma zwiększyć konkurencyjność takich tabletów, jak Surface. Mają się też pojawić nowe urządzenia z linii Surface.

Nadella dodał też, że Microsoft pracuje, by coraz więcej interfejsów API było spójnych pomiędzy wszystkimi jego platformami i że to jest jeden z priorytetów firmy.

Ostatnie pytanie zadała Cortana, czyli wirtualny asystent wbudowany w Windows Phone: “czy chcesz zostać Master Chief Executive Officer”? To nieprzetłumaczalna gra słów: Chief Operating Officer to po angielsku “dyrektor generalny”, a Master Chief to główny bohater gry Halo, z której pochodzi również Cortana. Nadella poprosił o ponowne zadanie mu tego pytania za 500 lat. Cortana posłusznie zapisała w Kalendarzu przypomnienie o zadaniu tego pytania na 2 kwietnia 2514 roku.