Android: czego nie wiesz o historii tej firmy?

Android: czego nie wiesz o historii tej firmy?

Geneza systemu Android

Początki funkcjonowania platformy Android są związane z Palo Alto, kalifornijskim zagłębiem nowych technologii. W 2003 roku powstała firma Android Inc., która zajmowała się tworzeniem oprogramowania przeznaczonego dla telefonów komórkowych. Rok później zainteresowało się nią Google. Ostatecznie doszło do przejęcia firmy, co zaowocowało poruszeniem na rynku. Powszechnie bowiem sądzono, że w ten sposób Google szykuje się do wprowadzenia na rynek własnego telefonu – GPhone, który w założeniu miał deklasować konkurencję. Jednak, jak okazało się później, plan koncernu przedstawiał się zupełnie inaczej. Momentem, w którym Android ujrzał światło dzienne, było ogłoszenie powstania Open Handset Alliance (2007 rok). Google nakłoniło do współpracy takie marki, jak HTC, T-Mobile, Intel, Samsung, LG czy Motorola, tym samym odkrywając karty. Jasne stało się, że nacisk kładziony jest na nowoczesny, innowacyjny system operacyjny, a nie na kolejny smartfon.

Android Market

Kluczem do sukcesu stały się przede wszystkim aplikacje, później dostępne w Android Market. Osoby decyzyjne Google doskonale zdawały sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki nim Android opanuje rynek. Ogłoszono więc konkurs “Android Developer Challenge I”. Twórcy najciekawszych aplikacji mogli liczyć na bardzo atrakcyjną gratyfikację finansową. Warto podkreślić, że potężną bronią systemu był pakiet SDK, w którym Google umieściło niezbędne narzędzia oraz instruktaże przeznaczone dla programistów. Dzięki temu każdy mógł stworzyć własną aplikację przystosowaną do wymagań systemu. 28 sierpnia 2008 roku to jedna z najważniejszych dat w historii systemu Android. Wówczas bowiem świat poznał Android Market, czyli sklep w którym przeciętny użytkownik mógł dokonać zakupu aplikacji. Oczywiście początkowa wersja nie była tak funkcjonalna, jak współczesny Google Play Store, niemniej jednak spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Android na urządzeniach przenośnych

Pierwszym smartfonem opierającym się na systemie Android, który trafił na rynek USA w październiku 2008 roku, był HTC Dream. Jego dystrybucją zajęła się firma T-Mobile. Kolejne wersje Androida były coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Maj 2009 roku to pojawienie się Androida Cupcake 1.5, natomiast we wrześniu udostępniono system Android 1.6. W kolejnym miesiącu rynek zawojował Android 2.0 Eclair. Telefonem, który stanowił owoc współpracy tajwańskiego producenta HTC i Google, był Nexus One przedstawiony w 2010 roku. Jednym z najważniejszych rozwiązań, jakie zastosowano w tym modelu jest funkcja rozpoznawania mowy. Telefon dodatkowo potrafił przekształcić ją w tekst. Warto podkreślić, że nazwy kodowe systemu pochodzą od słodyczy (Ginger Bread, Banana Bread, Apple Pie itp.). Rok później świat mógł się już zachwycać kolejnym telefonem Google, który tym razem powstał we współpracy z Samsungiem – Nexus S. Od lutego 2010 roku Android funkcjonuje również na innych urządzeniach. Aplikacje dla systemu Android tworzone przez operatorów komórkowych

Wszyscy polscy operatorzy komórkowi oferują smartfony bazujące na najnowszych wersjach Androida. Dodatkowo tworzą funkcjonalne aplikacje, które pozwalają klientom na sprawne zarządzanie własnym kontem. W przypadku sieci Play jest to “Play24”, Orange proponuje “Mój Oragne dla Android”, natomiast Plus udostępnił “Konto Plus na Kartę i Mix”.