Latające drukarki 3D usuną skażenia radioaktywne

Zainspirowany jaskółkami, które budują gniazda wykorzystując własną ślinę, naukowiec postanowił wykorzystać drony do samodzielnego konstruowania różnych struktur. Na filmie poniżej zobaczycie jak quadcopter wyposażony w dwa zbiorniczki z substancjami chemicznymi zbliża się do radioaktywnego pojemnika, by nad jego powierzchnią wytworzyć klejącą piankę poliuretanową. Następnie kolejny dron ląduje na materiale i unosi cały obiekt w bezpieczne miejsce.
Latające drukarki 3D usuną skażenia radioaktywne
W ubiegłym miesiącu prezentowaliśmy Wam projekt drona wyposażonego w puszkę sprayu, dzięki któremu grafficiarz KATSU może tagować niedostępne wcześniej miejsca. O ile jednak takie wykorzystanie dronów ociera się dość mocno o wandalizm, tak projekt Kovaca może mocno przysłużyć się światu.

Przyszłość tego projektu wygląda bardzo zachęcająco. Według Kovaca drony wyposażone w przenośne panele słoneczne mogłyby działać półautomatycznie. By zregenerować utraconą energię drony potrafiłyby wzlecieć na wierzchołek drzewa i tam wybudować małą platformę, na której mogłyby bezpiecznie wylądować i rozstawić panele słoneczne. W podobny sposób moglibyśmy wykorzystać drony do budowy mostów, łatania dachów czy innych elementów konstrukcyjnych.