Qleek: Interesujący sposób odtwarzania multimediów

Qleek: Interesujący sposób odtwarzania multimediów

Spoglądanie na domową biblioteczkę płyt CD, trzymanie w ręku ulubionego winyla, wymienianie się ze znajomymi – to wszystko należy już do przeszłości. Dziś co najwyżej możemy udostępnić swoją playlistę ze Spotify czy Youtube’a. Ismail Salhi i Johanna Hartzheim z Paryża postanowili zaprojektować nową formę dzielenia się multimedialną zawartością. Formę bardziej stylową i indywidualną.

Qleek to urządzenie wykonane z drewnianej obudowy, które bezprzewodowo podłączamy pod TV lub system audio. Gdy położymy na nim specjalną, heksagonalną płytkę automatycznie odtworzy się zapisana wcześniej zawartość. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że system ten nie gromadzi żadnych danych, a służy jedynie jako zakładka lub playlista do treści zapisanych na Spotify, Youtube, Instagramie, iTunes etc.

Jak za starych dobrych czasów Qleek może posłużyć także do dekoracji mieszkania. Płytki zamawia się drogą internetową i możliwe jest indywidualne ozdobienie ich dowolnie wybraną grafiką czy zdjęciem. W łatwy sposób można je ciekawie rozmieścić na ścianie, lub schować do pudełka – zajmują i tak mniej miejsca niż standardowe płyty. Drewniana obudowa dodaje też ciepła do cyfrowej technologii.

Pomysł na razie zbiera fundusze na Indiegogo. Z wymaganych 70 tys.$ potrzebnych do uruchomienia masowej produkcji twórcy uzyskali już połowę więc najprawdopodobniej zbiórka zakończy się sukcesem. Wadą tego wynalazku jest jednak cena. Za Qleek’a z pięcioma klockami zapłacimy 199$, natomiast każdy dodatkowy klocek będzie nas później kosztował 6$. Sporo zważywszy na to, że są to tak naprawdę tylko playlisty…