Roombots: roboty, które same złożą się w meble

Roombots: roboty, które same złożą się w meble

W zeszłym roku pisaliśmy Wam o M-Blocks – sześcianach, które samodzielnie potrafią składać się w proste konstrukcje. Okazuje się, że nie tylko naukowcy z MIT pracują nad podobnymi robotami. Szwajcarscy inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) zaprezentowali właśnie swoją koncepcję mebli przyszłości.

Roombots posiadające kształt zaokrąglonych kostek z wysuwanymi na życzenie maleńkimi haczykami potrafią samodzielnie się poruszać i przybierać określoną formę. Na razie mówimy tu o prototypach wykorzystywanych do bardzo prostych rzeczy takich jak przenoszenie drewnianego stołu, ale naukowcy będą dążyć do tego, by w przyszłości to właśnie robotyczne kostki zastąpiły nam meble. Oczywiście nie wszystkie, ale np. takie, których potrzebujemy tylko czasami. Przykładowo gdy odwiedzą nas goście Roomboty przybiorą kształt dodatkowych krzesełek, a gdy zechcemy rozkoszować się urlopem z nasze dotychczasowe biurko zamieni się w leżankę.

Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość łatwego montażu i transportu mebli (także tych tradycyjnych) z miejsca na miejsce. A nawet jeśli nie zawsze będziemy korzystać z robotów bez problemu zmieścimy je w szafce.