Spędzi 10 miesięcy w więzieniu za jedną literę na Twitterze

Önder Aytaç - turecki dziennikarz i opozycjonista został w poniedziałek skazany na 10 miesięcy w więzienia za obrazę państwowego urzędnika. A konkretnie za obrazę premiera - Recepa Tayyipa Erdogana. Jak twierdzi Aytaç to wszystko przez literówkę...

Poszło oczywiście o to, że Aytaç kazał swojemu premierowi spieprzać. Dziennikarz broni się tym, że chciał użyć słowa „mój wodzu”, jednak na koniec wyrazu wskoczyła niespodziewanie litera „K”:

Rzeczywiście, wersja dziennikarza brzmi dość wiarygodnie. Do tego „K” znajduje się na klawiaturze bardzo blisko litery „M”, więc byłbym w stanie w to uwierzyć. Z drugiej strony Aytac mógł równie dobrze chcieć sprawdzić na jak wiele może sobie pozwolić w stosunku do władzy. Zanim dziennikarz został skazany na 10 miesięcy za obrazę premiera, już wcześniej był zatrzymywany przez władze. Ostatnią okazją ku temu było podejrzenie o tym jakoby Aytac miał coś wspólnego z upublicznieniem tajnej rozmowy tureckich oficjeli na temat sytuacji w Syrii.

Informacje, do których Aytac dotarł w przeszłości pozwoliły na ponowną ocenę jeśli chodzi o rolę rządu Turcji w wydarzeniach, które w ciągu kilku ostatnich lat od nowa ukształtowały polityczną strukturę kraju.

Ciekawostką jest to, że premier Turcji jeszcze w marcu grzmiał, że wyrwie Twittera z korzeniami. Przez jakiś czas rząd nawet nakazał zablokowanie dostępu do serwisu na terenie całego kraju, jednak tureccy twitterowicze wykazali się pomysłowością i blokada okazała się nieskuteczna.

0
Źródło: huffingtonpost.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.