Świętuj 40-lecie kostki Rubika z Google

Popularna na całym świecie łamigłówka obchodzi dziś swoje 40 urodziny. Google postanowił oddać jej swoisty hołd udostępniając jej wirtualną wersję na swojej stronie głównej.

Dla jednych źródło frustracji, dla innych przyjemna forma treningu szarych komórek. Składająca się z 27 kolorowych sześcianów kostka od samego początku wzbudzała silne emocje – to łamigłówka, która posiada aż 43 tryliony kombinacji różnych ułożeń. Przez 40 lat opracowano kilka technik, które pozwalają łatwiej ułożyć kostkę -w tym nawet takie, które pozwalają rozwiązać zagadkę bez patrzenia! Od dawna zastanawiano się także jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego zadania. W 2010 roku zespół matematyków za pomocą serwerów Google’a udowodnił, że każde ułożenie można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19).

W mistrzostwach świata w układaniu kostki Rubika biorą już udział nie tylko ludzie, ale także maszyny (pisaliśmy ostatnio o robocie opartym o Samsunga Galaxy S4, który pobił rekord świata).

Jeśli przegapicie dzisiejszego Doodle’a wirtualną kostkę będziecie mogli dalej układać pod TYM linkiem.

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.