Testujemy najlepsze komputery All-in-One

Testujemy najlepsze komputery All-in-One

W komputerze All-in-One (AiO) płyta główna, procesor, układ graficzny, pamięć operacyjna i masowa umieszczone są bezpośrednio za wyświetlaczem. Ten z kolei często jest dotykowy. Obudowa desktop lub tower jest zatem zbędna, podobnie jak nieestetyczne okablowanie. Zapewnia to więcej miejsca na biurku lub pod nim, a do tego wygląda ładniej. Wraz z Windows 8 otrzymujemy do dyspozycji pierwszy system operacyjny, który jest zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykiem. Obsługa komputera za pomocą przesuwania i stukania w ekran daje sporo frajdy.

Ekran: Full HD z precyzyjnym dotykiem

W przypadku pięciu przetestowanych urządzeń użytkownik zasiada przed ogromnymi, 27-calowymi ekranami. Cztery z nich, podobnie jak większość mniejszych modeli, ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Mogą zatem natywnie wyświetlać materiały Full HD. Tylko Apple w swoim 27-calowym iMacu zastosował bardziej szczegółowy ekran 2560×1440 pikseli. W rezultacie może on wyświetlić jednorazowo więcej treści, jednak w porównaniu z konkurencją ikony i czcionki są bardzo małe. Na końcu stawki uplasował się Sony VAIO Tap 20 – tu musimy zadowolić się rozdzielczością 1600×900 pikseli. Panele Apple’a i Samsunga zapewniają nienaganny obraz: bardzo ostry z naturalnymi kolorami i dobrym kontrastem, nawet przy spojrzeniu pod kątem. MSI Wind Top, Dell OptiPlex i Sony VAIO L mają natomiast dość ograniczone kąty widzenia – patrząc na ekran z boku, zobaczymy obraz o niskim kontraście i zniekształconych kolorach. Sony VAIO L jako jedyny AiO dysponuje ekranem 3D. Za pomocą przycisków na górnej części obudowy przełączymy się pomiędzy trybami działania PC, TV i 3D. Urządzenie zapewnia efekt stereoskopowy bez okularów zarówno z materiału 2D, jak i 3D. Jest on widoczny w ograniczonym zakresie kątów, ale podwójne kontury i słaby kontrast przeszkadzają w odbiorze.

Niestety, mocno odbijająca światło przednia szyba jest regułą. W praktyce tylko ekrany MSI i Lenovo niemal całkiem redukują odbicia. Apple zmniejsza je przez zamontowanie szyby bezpośrednio na wyświetlaczu bez szczeliny powietrznej i zastosowanie ultracienkiej powłoki antyrefleksyjnej. W reszcie przypadków refleksy udaje się zniwelować przez ustawienie względem źródeł światła. Poza iMakiem wszystkie AiO można obsługiwać tak jak tablety – za pomocą dotyku. Wszyscy producenci konsekwentnie umieszczają w nich panele pojemnościowe. W przeciwieństwie do wcześniejszych paneli z ledową technologią dotykową nowoczesne modele reagują na sterowanie precyzyjnie i rozpoznają gesty wieloma palcami (multitouch). Windows 8 wspiera tę technologię oferując interfejs i aplikacje zoptymalizowanych pod kątem dotyku.

Jako jedyny producent, Samsung w serii 7 umożliwia sterowanie za pomocą ruchów, bez dotykania ekranu. Wytwórca zastosował tu tę samą technikę, której używa w swoich telewizorach. Firma Apple

nadal konsekwentnie opiera się trendowi dotykowemu w przypadku ekranów, preferując opcjonalną przystawkę Magic Trackpad. Dzięki niej iMac równie płynnie daje się obsłużyć za pomocą gestów palcami. Jest to bardziej ergonomiczne: tabliczka leży tuż obok klawiatury, przez co nie trzeba sięgać do monitora wyciągniętą ręką.

Interfejsy: czasem bogato, czasem ubogo

Choć wielu producentów dąży obecnie do uzyskania jak najładniejszej formy, żaden nie dorównuje w tym względzie Apple’owi. Lider w dalszym ciągu trzyma się niezwykle szykownego połączenia obudowy z matowego aluminium z przednią szybą bez ramki. Jakość wykonania komputerów iMac jest bez zarzutu. MSI Wind Top w tej konkurencji zostaje daleko w tyle. We wszystkich AiO, z wyjątkiem Apple’a, działa Windows 8 (64-bitowy) – w Acerze, Dellu i Fujitsu dodatkowo w wersji Professional. Z myślą o obsłudze tradycyjnych programów do każdego zestawu dołączona jest klawiatura i mysz – we wszystkich przypadkach bezprzewodowa z interfejsem Bluetooth. Podobnie niemal wszystkie urządzenia mają na pokładzie zintegrowane głośniki, mikrofon i kamerę internetową. Nadają się zatem świetnie do rozmów wideo, czy to przez Skype’a czy FaceTime. Jedynie w przypadku Della OptiPlex musimy się zaopatrzyć w zewnętrzną kamerę.

W zakresie łączności z urządzeniami peryferyjnymi wytwórcy stawiają zazwyczaj na kombinację portów USB 2.0/3.0. W Lenovo IdeaCentre, Dellu XPS 18 i Sony VAIO Tap użytkownik ma do dyspozycji tylko dwa porty USB. Ponadto w Dellu i Lenovo są one umieszczone zbyt blisko siebie. Co jest mało ergonomiczne, we wszystkich urządzeniach porty umieszczone są z tyłu. Jeśli użytkownik nie chce podłączać pamięci USB “na ślepo”, musi wstać i obejść komputer. Apple iMac obok czterech portów USB 3.0 zawiera dwa wielofunkcyjne porty Thunderbolt. Umożliwiają one transfer z szybkością 10 Gb/s, jednakże wciąż istnieje niewiele urządzeń peryferyjnych z tym interfejsem. Portu eSATA nie ma żaden AiO, a interfejs FireWire znajdziemy tylko w Sony. W przypadku iMaca także może on być dostępny, ale wyłącznie przez (drogi) adapter Thunderbolt. Samsung, Sony i Acer określają swoje produkty jako centra multimedialne: wszystkie mają wbudowany tuner DVB-T i dołączonego pilota zdalnego sterowania. Sześć z przetestowanych urządzeń poprzez wyjście HDMI może odtwarzać treści wideo, na przykład na telewizorze. Te same modele mają też wejściowy port HDMI.

Jak testowaliśmy komputery All-in-One

Kompletny komputer musi balansować między możliwie najwyższą wydajnością i niskim poziomem hałasu. W końcu działa on bezpośrednio przed użytkownikiem.

Wydajność (30%)

– Praktyczne benchmarki służą do określenia wydajności procesora, grafiki i systemu.

Wyposażenie (25%)

– Tu liczy się różnorodność i liczba interfejsów oraz zintegrowane akcesoria, takie jak kamera internetowa i głośniki. Punktowana jest też możliwość obsługi dotykiem.

Jakość obrazu (20%)

– Jasność, kontrast maksymalny i skali szarości, zakres barw i odwzorowanie kolorów to ważne kryteria. Ponadto liczy się rozdzielczość i ostrość wyświetlacza oraz kąty widzenia.

Głośność (15%) –

W trzech różnych trybach działania: jałowym, podczas odtwarzania wideo i przy pełnym obciążeniu, w zestandaryzowanym środowisku mierzymy poziom emitowanego hałasu.

Sprawność energetyczna (10%)

W czterech różnych trybach działania: wyłączonym, czuwania, zwykłej pracy i przy pełnym obciążeniu, w zestandaryzowanym środowisku mierzymy pobór mocy.

Podsumowanie testu

Urządzenia All-in-One najlepiej sprawdzają się jako wszechstronne komputery domowe i centra rozrywki. Dzięki bardzo eleganckiej konstrukcji, bez nieestetycznych kabli, i przyjemnie niskiemu poziomowi hałasu pasują one nawet do salonu. Argumentem przemawiającym za zakupem są też dobrze obsługiwane przez system Windows 8 funkcje dotykowe. Tylko jeśli w grę wchodzi wysoka wydajność – np. do grania w najbardziej wymagające tytuły – nadal warto kupić high-endowego peceta. W porównaniu z notebookami komputery AiO oferują znacznie większe ekrany i zazwyczaj wyższą wydajność systemu.

CHIP POWER

– Apple iMac to idealne połączenie dużego ekranu o wysokiej rozdzielczości, wysokiej wydajności, dobrego wyposażenia, świetnego wzornictwa i niezrównanej jakości wykonania. Wadą może być brak funkcji dotykowych, które można zaimplementować z użyciem bardziej ergonomicznego Magic Trackpada.

KONKURENT –

Samsung z serii 7. jest lepiej wyposażony i również ma bardzo dobry ekran, jednak o niższej rozdzielczości. Ponadto bardzo słaby dysk spowalnia działanie systemu.

CHIP ECONO

-Chociaż Sony VAIO Tap 20 nie oferuje rozdzielczości Full HD, to ma znakomity wyświetlacz. Dzięki wbudowanej baterii urządzenia może być używane jako gigantyczny tablet.