Thermal Touch: nowy sposób interakcji w rozszerzonej rzeczywistości

Thermal Touch: nowy sposób interakcji w rozszerzonej rzeczywistości

Żadna z dotychczas opracowanych metod kontroli urządzenia AR nie jest doskonała. Obsługa panelu dotykowego w Google Glass jest mało wygodna. Sterowanie gestami nie jest precyzyjne i wymaga dodatkowych akcesoriów, a stosowanie komend głosowych wymaga opracowania dla wielu języków i jest mało dyskretne. Thermal Touch wypada przy wszystkich tych metodach rewelacyjnie, choć sprawdzi się jedynie w sytuacjach wymagających interakcji z powierzchnią danego obiektu.

Technologia niemieckiej firmy Metaio wykorzystuje połączenie standardowej kamery z kamerą termowizyjną, która wychwytuje krótkie zmiany temperatury na powierzchni dotykanych przez obiektów. Innymi słowy Thermal Touch odczytuje cieplny ślad naszego palca. Reszta jest już sprawą odpowiedniego oprogramowania.

W praktyce interakcja w rozszerzonej rzeczywistości mogłaby przebiegać tak jak obrazuje powyższe wideo. Przykładowo przeglądamy w gazecie reklamę produktu. Jeśli zapragniemy go sobie zamówić do domu, wystarczy, że dotkniemy odpowiedniego miejsca na papierze, co poskutkuje wywołaniem linku do internetowego sklepu producenta. Wyobraźcie sobie jak dzięki okularom AR na Waszym stole pojawia się futurystyczny interfejs, którego używacie po prostu dotykając poszczególne elementy. To będzie prawdziwy odjazd!

Producent zamierza zaprezentować opracowany prototyp na targach Augumented World Expo, a następnie zająć się jego dopracowywaniem, choć wdrożenia tej technologii powinniśmy spodziewać się nie wcześniej niż za kilka lat.