W branżę motoryzacyjną wkroczył prawdziwy gigant

W branżę motoryzacyjną wkroczył prawdziwy gigant

Grupa Internet of Things Intela w pierwszym kwartale br. osiągnęła przychody w wysokości 482 mln USD, co daje wzrost o 32 proc. w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Jest to spowodowane dużym popytem na systemy samochodowej informacji i rozrywki (IVI – in-vehicle infotainment). Intel wierzy, że technologia, która będzie stanowić przyszłość motoryzacji, musi rozwijać się jeszcze szybciej niż dotychczas, a przez badania, inwestycje i nowe produkty firma chce pomóc branży w ukształtowaniu pojazdów przyszłości i szybszym wprowadzeniu rewolucyjnych rozwiązań na rynek.

Intel In-Vehicle Solutions to rodzina produktów sprzętowych i programowych stworzona po to, by umożliwić producentom samochodów i dostawcom komponentów szybsze i łatwiejsze wprowadzanie do pojazdów rozwiązań pożądanych przez klientów, przy jednoczesnej redukcji kosztów ich tworzenia. Rodzina produktów obejmuje gamę modułów obliczeniowych, zintegrowane oprogramowanie w postaci systemu operacyjnego wraz z oprogramowaniem pośredniczącym, a także zestawy narzędzi deweloperskich.

Intel szacuje, że dzięki wykorzystaniu jego standaryzowanej platformy, opartej na zintegrowanym i sprawdzonym sprzęcie wraz z oprogramowaniem, czas budowy samochodowego systemu informacji i rozrywki skróci się o ponad 12 miesięcy, a koszty zmniejszą nawet o 50 proc., pozwalając producentom samochodów na przesunięcie zasobów do pracy nad innowacjami technologicznymi i zwiększaniem komfortu w samochodzie.

Pierwsze dostępne produkty przeznaczone są do systemów IVI z zaawansowanymi funkcjami wspomagania kierowcy, natomiast przyszłe produkty będą tworzone z myślą o zaawansowanych rozwiązaniach takich jak samochody autonomiczne lub samosterujące.

Intel inwestuje w badania nad technologią motoryzacyjną

Badania w dziedzinie motoryzacji opracowane przez Intela sprawdzają, w jaki sposób technologia może doprowadzić do powstania nowych rozwiązań, dzięki którym nasze samochody będą wiedzieć, kim jesteśmy i dostosują się do nas, ułatwią prowadzenie oraz pomogą nam w bezpieczniejszym i sprawniejszym dotarciu do celu.

Projekt badawczy Personal Vehicle Experience ma na celu zrozumienie pozytywnych i negatywnych emocji odczuwanych przez ludzi podczas korzystania z samochodów. Jego zadaniem jest odkrycie, czego ludzie oczekują od swoich aut i jak samochody mogą bardziej się dostosowywać, lepiej przewidywać i komunikować z kierowcami i otoczeniem.

Intel rozumie, że bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem motoryzacyjnej przyszłości. Projekt badawczy Secure My Connected Car w Intelu skupia się na zrozumieniu wyzwań i zagrożeń związanych z samochodem podłączonym do sieci. Projekt prezentuje potencjalne zagrożenia dla systemu telemetrycznego w samochodzie i pokazuje, jak ochrona pamięci może obronić kluczowy sprzęt i oprogramowanie w pojeździe. Technologia ta może być następnie sparowana z białą listą opracowaną przez McAfee i oferowaną przez Intel Security, aby w pełni zabezpieczyć podłączony samochód.

Etnografowie, antropolodzy i inżynierowie Intela pracują nad różnymi projektami badawczymi mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zdobycie wiedzy o najbezpieczniejszych i najbardziej intuicyjnych sposobach interakcji kierowców z pojazdami. Zaawansowane wykrywanie, przetwarzanie oraz wzajemnie połączone dane zrewolucjonizują sposób, w jaki ludzie podróżują i kontaktują się ze sobą.

Intel inwestuje w motoryzację

W 2012 roku Intel ustanowił fundusz Intel Capital Connected Car Fund o kapitale 100 mln USD, aby przyspieszyć przejście przemysłu motoryzacyjnego do bezproblemowej łączności między pojazdem i urządzeniami elektroniki użytkowej, a także wspierać nowe technologie, które w przyszłości pozwolą na uzyskanie możliwości jazdy autonomicznej. Najnowsza inwestycja funduszu Intela to ZMP — twórcy platformy jazdy autonomicznej oraz pojazdów połączonych z czujnikami, radarami i kamerami, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości prowadzenia samochodów.

Dodatkowe inwestycje motoryzacyjne Intel Capital obejmują firmy CloudMade, dostawcę usług agregacji danych i łączności z chmurą niezbędnych dla przyszłych rozwiązań IVI; Mocana, która zapewnia bezpieczeństwo platformy IVI dzięki mobilnemu rozwiązaniu osłony aplikacji; oraz Tobii Technology, która stosuje technologię sterowania elektroniką za pośrednictwem śledzenia ruchu gałek ocznych.

Współpraca z ekosystemem motoryzacyjnym

Intel ogłosił, że będzie współpracować ze swą spółką zależną Wind River, jak również z firmami Green Hills Software, Mobica, Symphony Teleca, QNX i XSe, oferując rozwiązania i usługi dla producentów samochodów stosujących Intel In-Vehicle Solutions, by mogli szybko dostarczyć na rynek własne rozwiązania.

Intel nadal współpracuje z producentami samochodów przy pracach badawczo-rozwojowych, a technologia Intela stosowana jest w Navigation System Professional we wszystkich pojazdach firmy BMW, w systemie informacji i rozrywki Infiniti InTouch w Infiniti Q50 oraz w Driver Information System w nowym modelu Hyundai Genesis 2015.