Zenimax oskarża Johna Carmacka o kradzież technologii VR

John Carmack - twórca takich gier jak Doom czy Quake - od kilku dobrych lat pracuje nad technologią do wirtualnej rzeczywistości. W 2009 roku id Software - firmę Carmacka - przejął Zenimax Media. W ubiegłym roku jednak legendarny programista odszedł ze spółki, by dołączyć do zespołu tworzącego Oculus Rifta.

Od tamtej pory minęło 9 miesięcy, o Oculus Rifcie napisano wiele pozytywnych słów, a jego potencjał zwietrzył też Zuckerberg, który niedawno kupił firmę za 2 miliardy dolarów. Dziwnym zbiegiem okoliczności Zenimax nagle przypomniał sobie o Carmacku oskarżając go o bezprawne wykorzystanie technologii VR, którą rzekomo miał stworzyć jeszcze pracując pod szyldem iD Software.

Zenimax powołuje się na dokument NDA, który Palmer Luckey – twórca Oculus Rifta – podpisał z Zenimaxem w 2012 roku. Umowa ta mówi o możliwości wykorzystania przez Luckey’a własności intelektualnej Zenimaxu w dziedzinie VR z zastrzeżeniem, że nie można jej udostępniać osobom trzecim – chyba, że za obopólnym porozumieniem. Zenimax twierdzi, że tylko dzięki jego pomocy w dostarczeniu owych technologii Oculus Rift mógł osiągnąć ostateczny kształt.

Sam Carmack na swoim twitterze najpierw skwitował sprawę słowami: – ” Żadne z moich wcześniejszych dokonań nie zostało opatentowane. Zenimax posiada kod, który napisałem, ale nie jest właścicielem wirtualnej rzeczywistości.”-, a następnie dodał: „Oculus nie wykorzystuje żadnej linijki kodu, który napisałem pracując dla Zenimax”.

Oculus VR podsumował dodatkowo tą sprawę:

Niestety, ale kiedy dochodzi do tego typu transakcji [przejęcie firmy przez Facebooka] zawsze znikąd pojawiają się ludzie z absurdalnymi żądaniami. Będziemy zaciekle bronić Oculus i jego inwestorów tak mocno, jak tylko się da.”
0
Źródło: All Games Beta
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.