irista: chmura Canona specjalnie dla fotografów

irista: chmura Canona specjalnie dla fotografów

Projekt irista działał już tak naprawdę od kilku lat, ale w wersji beta i pod inną nazwą (Projekt 1709). Wczoraj dokonano jednak oficjalnego otwarcia serwisu, stabilnego i z w pełni dopracowaną funkcjonalnością.

Tym, co według Canona wyróżnia tę usługę, jest fakt, że została ona przygotowana “przez fotografów i dla fotografów”. Znajdziemy w niej zatem kilka opcji, których na trudno szukać w dyskach internetowych typu Dropbox czy Google Drive.

Irista nie ma na przykład limitu wielkości pliku, pozwala tworzy automatyczne kolekcje zdjęć, oferuje przyjazne, proste narzędzia do importu plików a równocześnie – jeśli chcemy – udostępniania ich w sieciach społecznościowych typu Facebook czy Flickr (łącznie z monitoringiem komentarzy czy polubień). Obsługuje też pliki w formatach typu RAW – nie tylko Canona, ale również innych producentów fotograficznych.

Ludzie fotografują więcej niż kiedykolwiek przy użyciu różnych urządzeń, ale trudno jest się cieszyć efektami, gdy pliki są przechowywane w wielu miejscach — powiedział Alessandro Stanzani, szef grupy rozwiązań konsumenckich w Canon Europe.

Prezentując platformę irista rozwiązaliśmy ten problem. Jest to jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, które zostało zaprojektowane w odpowiedzi na potrzeby użytkowników – wykorzystaliśmy informacje zwrotne, które otrzymaliśmy podczas fazy testowej. Platforma stanowi nieocenione źródło dla osób, które kochają swoje zdjęcia. Planujemy dalszy rozwój projektu i wprowadzenie nowych funkcji.


Platforma irista dostępna jest dla wszystkich użytkowników. Bezpłatne konto podstawowe oferuje 10 GB przestrzeni w chmurze. Na tym poziomie użytkownicy otrzymują dostęp do pełnej funkcjonalności platformy – mogą swobodnie zarządzać prywatnymi galeriami zdjęć. Z myślą o profesjonalistach i bardziej zaawansowanych fotografach, którzy mają większe wymagania zwłaszcza w zakresie pojemności, stworzono dwa kolejne warianty – konta 50 GB i 100 GB płatne w cyklu miesięcznym lub rocznym.

Dostępne warianty irista:

• Do 10 GB: konto bezpłatne, pełna funkcjonalność

• Do 50 GB: €4,99/miesiąc lub €49/rok

• Do 100 GB: €10,99/ miesiąc lub €109/rok