Rosja będzie robić własne procesory Bajkał

Rosja będzie robić własne procesory Bajkał

Procesory Bajkał zostaną zaprojektowane i wyprodukowane w ramach wartego kilkadziesiąt milionów dolarów kontraktu przez rosyjskiego producenta superkomputerów T-Platforms we współpracy z firmą Rostec i państwowym Rosnano. Na początku wypuszczone zostaną 8-rdzeniowe procesory Bajkał M i M/S, zaprojektowane w oparciu o 64-bitowe jądro układu Cortex A57 brytyjskiej firmy ARM. Zostaną one wykonane w technologii 28 nm i będą pracowały z taktowaniem 2 GHz. 8-rdzeniowy procesor ma wejść na rynek na początku przyszłego roku, zaś pod koniec 2016 roku planowana jest premiera znacznie mocniejszego, 16-rdzeniowego procesora wykonanego w technologii 16 nm.

Nowe Bajkały przeznaczone będą dla komputerów osobistych i małych serwerów. Rosjanie planują instalację procesorów Bajkał w komputerach rządowych i urządzeniach należących do państwowych firm, co w sumie daje około 700 tysięcy komputerów osobistych rocznie o wartości 500 milionów dolarów oraz około 300 tysięcy serwerów o wartości 800 milionów dolarów. Całkowita wielkość tego rynku w Rosji obliczana jest na około 5 milionów urządzeń rocznie, wartych około 3,5 miliarda dolarów.

NASZYM ZDANIEM
Taaaaak… To jest właśnie ten moment, w którym zwolennicy spiskowych teorii na temat współpracy Intela i AMD z NSA i innymi amerykańskimi agencjami rządowymi uśmiechają się szeroko i wołają: A nie mówiłem!
Z pewnością coś jest na rzeczy. Pytanie tylko, czy Rosjanie obawiają się backdoorów ukrytych w amerykańskich procesorach, czy też chcą stworzyć własne procesory po to, by móc w nich tego typu ukryte furtki zaimplementować…

Zdjęcie chipu pochodzi z serwisu Shutterstock.