Wiceprezydent USA… chwali Snowdena

Wiceprezydent USA… chwali Snowdena

Oczywiście wypowiedź Gore’a jest bardzo wyważona i obwarowana różnymi zastrzeżeniami typu “z jednej strony tak, z drugiej strony nie”. Były wiceprezydent przyznaje, że Snowden naruszył prawo, ale jednocześnie podkreśla, że znacznie ważniejszy jest pozytywny aspekt całej historii. Jak twierdzi –

łamanie amerykańskiej konstytucji [co udowodnił Snowden – przypis CHIP] jest o wiele bardziej poważne niż przestępstwa, które popełnił Snowden.

I dodaje –

W trakcie naruszenia prawa wyświadczył ważną przysługę, ponieważ musieliśmy dowiedzieć się, jak daleko to wszystko się posunęło

.

Wypowiedź Gore’a miała miejsce w czasie konferencji technologicznej w Nashville. Nawoływał też na niej do stworzenia “Cyfrowej Wielkiej Karty Swobód”, mającej na celu ochronę wolności i prywatności w Sieci.

Edward Snowden, ścigany przez służby USA, nadal przebywa w tym momencie w Rosji, gdzie uzyskał azyl. Być może dlatego jego wcześniejsze działania (czyli ujawnienie afery “podsłuchowej” NSA) oceniane są przez amerykańskie społeczeństwo surowiej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Tylko 24 procent badanych w sondażu NBC jednoznacznie poparło Snowdena, natomiast 34 procent opowiedziało się wyraźnie przeciw niemu. 40 procent, czyli bardzo duża część badanych, nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Więcej:nsa