Xbox to nie tylko konsole do gier

Microsoft chce położyć większy nacisk na komputery PC, nie tylko jako maszynki do odtwarzania multimediów.

Zgadzam się z tym, że MS musi zwiększyć obecność naszych gier na Windows. Częścią mojej roli w dziale Xbox jest przywrócenie naszej uwagi na Windows — napisał Phil Spencer, odpowiadając na konstruktywną krytykę ze strony internautów.

Od czasu premiery Xboxa 360 Microsoft zaczął odpuszczać sobie tworzenie gier na komputery osobiste, mimo iż zapotrzebowanie na gry tego typu, w tym Halo czy Fable, było nieraz zgłaszane przez rozgoryczonych entuzjastów. Odpowiedzią Microsoftu było… wyłączenie usługi Games for Windows Live i wprowadzenie do Windows platformy Xbox. Na niej znajdziemy jednak głównie proste gry, projektowane z myślą o użytkownikach smartfonów i tabletów.

Kto wie, być może już na targach E3 Microsoft pokaże coś ciekawego dla gracze „pecetowych”. Zwłaszcza, że wiemy już, że DirectX 12 jest już tworzony, zarówno dla Xboxa One, jak i dla Windows.

NASZYM ZDANIEM
Nie jestem pewien, czy Microsoft powinien inwestować w produkcje gier na PC. Wolałbym, by skupił się na swojej konsoli, Xbox One, bo któż inny, jak nie gigant z Redmond, będzie wiedział jak wycisnąć z niej wszystko, co tylko możliwe. Zwłaszcza, że studia współpracujące z Microsoftem umieją robić dobre konsolowe gry: Forza, Halo czy Gears of War są tego najlepszymi przykładami. Komputery PC dziś to dziś w większości komputery mobilne, w tym hybrydy z dotykowym ekranem. Wspaniałe narzędzia pracy, ale kiepskie platformy do grania. Nie wolno zapominać jednak o pecetowych graczach-entuzjastach, budujących swoje desktopy z wielordzeniowych procesorów i czasem nawet kilku kart graficznych. Ale im Microsoft zapewnia infrastrukturę w postaci Windows, windowsowej platformy Xbox i API DirectX. resztą niech zajmą się wydawnictwa trzecie, takie jak Ubisoft, Electronic Arts i inne. Mam w pamięci Monster Truck Madness i inne „hity” Microsoftu na PC. Wolałbym je szybko zapomnieć.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News