Naukowcy z MIT ulepszają ludzką rękę

Wydawać by się mogło, że naszym dłoniom nic nie brakuje. Mamy zręczne palce pozwalające nam na wykonywanie skomplikowanych czynności bez specjalnej koncentracji. Czy nasze życie byłoby prostsze, gdybyśmy posiadali nie pięć, lecz siedem palców? Naukowcy z MIT udowadniają, że tak!

„7 Finger Robot” to najnowszy wynalazek inżynierów z MIT, który dodaje do naszej dłoni dwa dodatkowe palce. Nie są one tak giętkie jak prawdziwe, ale co ciekawe – potrafią się poruszać samodzielnie na podstawie naszych naturalnych ruchów. Działa to dokładnie tak jak w przypadku kontrolowania własnej dłoni. Sięgając po dany przedmiot nie myślimy przecież o tym, by każdy palec znalazł się na właściwym miejscu – ten proces przebiega automatycznie. Naukowcy przez długi czas badali fizjologię gestów ludzkich rąk, by stworzyć odpowiedni algorytm. Mimo, że prototyp odbiega jeszcze od ostatecznej wizji inżynierów i działa z lekkim opóźnieniem to efekt końcowy może być naprawdę imponujący.

Tu pojawia się pytanie, w jakich sytuacjach przydadzą się dodatkowe palce? Przede wszystkim takie urządzenie może być pomocne w czynnościach, w których teraz niezbędne jest użycie drugiej ręki – np. odkręcanie butelki, otwieranie kopert. Te pozornie proste akty bywają wielkim utrapieniem dla osób nie posiadających sprawnej kończyny. Mechaniczne palce byłyby też silniejsze od ludzkich, a zatem można by je wykorzystać przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich przedmiotów.

NASZYM ZDANIEM
W przypadku takich wynalazków techniki zawsze powraca temat transhumanizmu. Skoro dwa palce pozwolą nam na wykonywanie dodatkowych czynności to czemu w ogóle się zatrzymywać i nie rozszerzać dalej tej idei? Żyjemy w czasach, w których wizje Doctora Octopusa wcale nie są jedynie mrzonkami. Mamy możliwości by być szybsi, silniejsi i zdolniejsi. Możemy stać się „lepszymi ludźmi ” bez czekania na miliony lat ewolucji. Nie musimy już stawiać przed sobą pytania „Jak to zrobić?”. Zamiast tego musimy zastanowić się, czy w ogóle powinniśmy do tego dążyć…

0
Źródło: Extreme Tech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.