Nowy system MSW pozwoli sprawdzić ile mamy mandatów

Nowy system MSW pozwoli sprawdzić ile mamy mandatów

CEPiK to teleinformatyczny system, przygotowywany przez MSW, który oferuje coraz więcej e-usług związanych z szeroko pojętą motoryzacją. O smutnym autobusie słyszał zapewne każdy – kampania promująca tą usługę była jednym z najczęściej komentowanych i udostępnianych filmów w Sieci. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że MSW w ramach CEPiK przygotowało również serwis, w którym za darmo sprawdzimy historię używanego auta.

Nowe usługi pozwolą sprawdzić “historię kierowcy”. Najwięcej kierowców z pewnością skorzysta z usługi, która pozwoli nam przez internet sprawdzić liczbę i wysokość zebranych przez nas mandatów, a co za tym idzie liczbę punktów karnych zebranych na naszym koncie. Usługa ta ma być powiązana z wygodnym systemem e-płatności, tak aby kierowcy nie mieli zbyt wielu problemów w trakcie “regulowania rachunku”.

Drogą nowością będzie opcja “udostępnij dane pracodawcy”. Oznacza to, że jeśli nasz pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, lub czy nie przekroczyliśmy dopuszczalnej liczby punktów karnych, będziemy mogli mu w prosty sposób udostępnić te dane.

Kolejna usługa będzie nazywała się “Mój pojazd” – dzięki niej uzyskamy dostęp do szczegółowych informacji na temat naszego auta, uzyskanych na przykład podczas okresowych przeglądów wykonywanych na autoryzowanych stacjach diagnostycznych. Oprócz tego zapisane zostaną informacje o wszystkich wypadkach, w których nasz samochód brał udział. Do tego dojdą zapewne informacje z karty pojazdy i dowodu rejestracyjnego.

Ostatnią nowością będzie nazywać się “Sprawdź szkołę jazdy”, dzięki której będziemy mogli sprawdzić opinie kursantów o ukończonej przez nich szkole nauki jazdy. MSW chce uczynić z tej usługi oficjalny ranking szkół nauki jazdy w Polsce.

NASZYM ZDANIEM @tentomasz
CEPiK będzie jedną z największych baz danych w Polsce. Z jednej strony wygodny dostęp do tych informacji to wspaniała rzecz, z drugiej… mam nadzieję, że zabezpieczeniami tego systemu zajmą się najlepsi specjaliści w tej dziedzinie.