Pierwowzór Pegasusa kończy 31 lat

Pamiętacie czasy, w których chodziło się na targowiska, by wynaleźć najnowsze kartridże z grami (i największe kłamstwo dzieciństwa - kartridż "9999999 in 1")? Czasy, w których bez opamiętania grało się w Mario, Contrę i Donkey Konga? Wydaje się, że to było tak niedawno, a jednak od premiery NES-a minęło już 31 lat...
Famicom fot. Wikipedia

Famicom fot. Wikipedia

Famicom – konsola trzeciej generacji – zadebiutowała w Japonii 15 lipca 1983 roku, gdzie z miejsca zdobyła olbrzymią popularność dzięki zaawansowanej jak na tamte czasy grafice. Premiera tego właśnie urządzenia zbiegła się z zapaścią na rynku gier wideo, która spowodowało bankructwo wielu firm produkujących komputery domowe i konsole w USA m.in. Atari. Gdyby Famicom okazał się porażką nie wiadomo jak potoczyłyby się dalsze losy branży gier wideo.

NES, fot. Wikipedia

NES, fot. Wikipedia

Dwa lata później Famicom zadebiutował na rynku amerykańskim pod nazwą Nintendo Entertainment System (w skrócie NES), a w 1986 roku pojawił się także w Europie. NES posiadał 2kB RAM-u, 8-bitowy procesor taktowany (1,70 MHz), a podpięty pod telewizor był w stanie wyświetlić grafikę w rozdzielczości 256×224 pikseli.

Pegasus, fot. Wikipedia

Pegasus, fot. Wikipedia

Na całym świecie sprzedano około 62 milionów egzemplarzy konsoli oraz ponad 500 milionów gier. Popularność NES-a spowodowała, że na rynku pojawiło się także wiele klonów japońskiej konsoli, z których największą furorę robił w naszym kraju Pegasus. Oficjalnie NES został wycofany ze sprzedaży w 1995 roku, jednak do dzisiaj w serwisach aukcyjnych znaleźć można różne odmiany „gry telewizyjnej”.

0
Źródło: Rocketnews.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.