Poradnik: Bezpieczna i wygodna synchronizacja

Poradnik: Bezpieczna i wygodna synchronizacja

Najprostsze w obsłudze, a jednocześnie najbardziej elastyczne są bezpłatne usługi chmurowe Google’a, Apple’a i Microsoftu. Bezproblemowo łączą one system urządzenia mobilnego z Windows, niezawodnie pracując w tle. Te wygodne rozwiązania skrywają jednak mało atrakcyjny haczyk: operatorzy usług chmurowych analizują nasze osobiste dane i wykorzystują zebrane informacje do celów reklamowych. Do danych przechowywanych na serwerach w USA ma dostęp również agencja wywiadowcza NSA. Chcąc chronić dane przed wścibskimi firmami i tajnymi agentami, musimy wykorzystać do synchronizacji sieć lokalną albo domowy serwer. Pierwszy z wymienionych sposobów jest mniej wygodny od synchronizacji przez Internet, ponieważ wymianę informacji trzeba często inicjować ręcznie, używając do tego celu dodatkowych narzędzi. Uruchomienie własnego serwera z funkcją zarządzania kontaktami i terminami to najlepsze rozwiązanie, ale też najbardziej skomplikowane na etapie konfiguracji i najdroższe.

Różne narzędzia do różnych systemów

Poniżej wskazujemy najlepsze narzędzia do synchronizacji danych między iOS-em, Androidem lub Windows Phone’em a komputerem – wygodnie przez Internet albo bezpiecznie za pośrednictwem domowej sieci lub własnego serwera. Później krok po kroku opisujemy dwa najbardziej typowe scenariusze: jak zintegrować chmury Apple’a i Google’a z systemem Windows, zapewniając sobie maksymalny komfort użytkowania, oraz jak bezpiecznie synchronizować dane między Androidem a Windows poprzez sieć lokalną.

Komfortowo przez Internet

Popularne usługi chmurowe umożliwiają bardzo wygodne synchronizowanie danych między telefonem a komputerem. Pokazujemy, jak połączyć urządzenie mobilne z Gmailem, chmurą iCloudem i Facebookiem.

1) Łączenie Androida z kontem Google

Użytkownicy Androida często zakładają konto w usłudze Gmail automatycznie, uruchamiając telefon po raz pierwszy. Później możemy utworzyć konto, wybierając polecenie “Ustawienia | Konta | Dodaj konto | Google”. Najczęściej po połączeniu z kontem Android automatycznie przenosi wszystkie lokalne kontakty i wpisy w terminarzu do usługi Google Cloud. Aby sprawdzić, czy funkcja zapisywania tych informacji online jest aktywna, otwórzmy menu “Ustawienia | Konta | Google | [Nazwa konta]”. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy dostęp do zapisanych numerów i adresów oraz terminów przy użyciu dowolnego urządzenia z dostępem do Sieci – wystarczy otworzyć stronę google.com/contacts lub google.com/calendar.

2) Łączenie iPhone’a lub iPada z usługą iCloud

Chcąc synchronizować iPhone’a czy iPada z usługą Apple iCloud, musimy wejść w “Ustawienia | iCloud”, zalogować się przy użyciu identyfikatora Apple ID, a następnie wyrazić zgodę na przenoszenie kontaktów i wpisów w terminarzu, iCloud też dysponuje praktycznym interfejsem webowym: kontakty przejrzymy na stronie icloud.com/contacts, a wydarzenia na stronie icloud.com/calendar.

3) Synchronizacja eM Clienta z chmurą Google

Wygodną synchronizację danych zapisanych w usługach internetowych z komputerem umożliwia alternatywny wobec Outlooka program eM Client. Jego bezpłatna wersja obsługuje maksymalnie dwa konta. Podczas instalacji pomińmy etap importowania danych z Outlooka czy Thunderbirda i na ekranie “Autokonfiguracja” podajmy dane dostępowe do usług Google. Przed zamknięciem kreatora program zapyta, jakie rodzaje informacji – na przykład emaile, kontakty czy terminy – mają być synchronizowane. Później dane zapisane w Internecie, pamięci smartfonu i na komputerze będą ujednolicane automatycznie.

4) Synchronizacja eM klienta z chmurą Apple’a

Aby zintegrować z eM Clientem również usługę iCloud, musimy ponownie przejść do ustawień kont. W tym celu wydajmy polecenie “Narzędzia | Konta”, po czym przejdźmy do zakładki “Kalendarz” i otwórzmy kreatora konfiguracji, klikając dwukrotnie opcję”iCloud Kalendarz”. Później podajmy nazwę użytkownika oraz hasło i kliknijmy przycisk “Dalej”. Na kolejnym etapie zdecydujmy, czy eM Client ma oprócz kalendarza i kontaktów synchronizować również emaile. Ta funkcja zadziała poprawnie tylko wówczas, kiedy aktywujemy usługę iCloud Mail – w przeciwnym wypadku pojawi się komunikat o błędzie.

5) Pobierania terminarza z Facebooka za pośrednictwem Gmaila

eM Client umożliwia również importowanie kontaktów i terminów z Facebooka, przy czym na komputerze można je przeglądać, ale nie edytować. Aby pobrać książkę adresową, wskażmy w programie kolejno “Plik | Importuj | Importuj kontakty z Facebooka”. Niestety, eM Client nie integruje się bezpośrednio z terminarzem Facebooka i musimy skorzystać z pośrednictwa Gmaila. W tym celu poprzez przeglądarkę zalogujmy się na Facebooku, po czym kliknijmy zakładkę “Wydarzenia”, a później ikonę w kształcie koła zębatego. Wydajmy polecenie “Eksportuj”. Na ekranie pojawi się okno dialogowe zawierające dwa odnośniki, jeden umożliwia pobieranie dat urodzin naszych znajomych, a drugi – terminów wydarzeń. Kliknijmy interesujące nas hiperłącze prawym przyciskiem myszy i wybierzmy komendę “Kopiuj adres odnośnika”. Aby dodać wpisy do Kalendarza Google, wejdźmy na stronę google.com/calendar” i kliknijmy strzałkę przy zakładce “Inne kalendarze”, a następnie polecenie “Dodaj wg adresów URL” . Wklejmy w polu tekstowym skopiowany adres i importujmy daty, klikając przycisk “Dodaj kalendarz”.

Bezpiecznie przez sieć WLAN

Korzystając z bezpłatnej aplikacji MyPhoneExplorer do systemu Windows, można synchronizować najważniejsze dane między urządzeniem z Androidem a bezpłatnym Thunderbirdem bądź Outlookiem na komputerze.

1) Przygotowujemy Androida do lokalnej synchronizacji

Zainstalujmy na urządzeniu mobilnym app MyPhoneExplorer ze sklepu Google Play. Ponieważ sklep jest dostępny tylko dla osób korzystających z konta Google, prawdopodobnie obecnie telefon synchronizuje nasze dane przez Internet. Wyłączmy tę funkcję, przechodząc do menu “Ustawienia | Konta | Google | [Nazwa konta] i usuwając zaznaczenia w polach wyboru “Kalendarz” i “Kontakty”. Niestety, Android nie pozwala zapisywać danych kontaktowych bez przypisania ich do konta użytkownika, zaś niektóre urządzenia nie dają możliwości tworzenia kont lokalnych, dlatego użytkownik jest zmuszony do łączenia książki adresowej z Gmailem. Ten problem rozwiązuje app MyLocalAccount twórców narzędzia MyPhoneExplorer, tworzący lokalne konto użytkownika. Zainstalujmy go, a później otwórzmy w Androidzie menu “Ustawienia | Konta | Dodaj konto” i wskażmy opcję “MyLocalAccount”. Teraz dotknijmy pozycję “MyLocalAccount” na liście kont, po czym zaznaczmy pole “Kontakty”, aby powiązać listę kontaktów z tym kontem.

2) Konfigurujemy app MyPhoneExplorer

Aby utworzyć lokalny kalendarz, włączmy app MyPhoneExplorer i dotknijmy przycisk “Ustawienia”. Prywatny kalendarz założymy, wydając polecenie “Manage local calendars | Create new local calendar”. Aby terminy pobrane z komputera były domyślnie zapisywane właśnie w nim, wybierzmy opcję “Add new events to…”, a następnie wskażmy jego nazwę. Później połączmy książkę adresową z lokalnym kontem: dotknijmy opcji “Add new contacts to…” i wybierzmy z listy konto “MyLocalAccount”. Nie wybierajmy pozycji “Phone”, gdyż wówczas po ponownym uruchomieniu urządzenia kontakty mogą zostać ponownie powiązane z usługami Google. Dla wygody warto aktywować opcję uruchamiania programu synchronizującego po połączeniu z naszą prywatną siecią. W tym celu wybierzmy opcję “Lunch client automatically” i podajmy nazwę domowej sieci WLAN. Kiedy dotkniemy przycisku głównego, aplikacja będzie dalej działała w tle.

3) Instalujemy Thunderbirda z rozszerzeniem Lightning

Ci, którzy nie korzystają z Outlooka, mogą posłużyć się do synchronizacji telefonu z komputerem bezpłatnym klientem pocztowym Thunderbird, współpracującym z wtyczką Lightning dodającą funkcję kalendarza. Zainstalujmy Thunderbirda na komputerze i włączmy go, po czym w wyświetlonym kreatorze kliknijmy polecenie “Pomiń i użyj mojego istniejącego adresu e-mail”. Korzystając z wyszukiwarki, znajdźmy rozszerzenie “Lightning” i zainstalujmy je.

4) Łączymy telefon z komputerem

Teraz zainstalujmy na komputerze program MyPhoneExplorer i klikamy na “Plik | Opcje| Połączenie | Telefon z systemem operacyjnym Google Android”. Aby nawiązać połączenie między telefonem a komputerem, wydajmy komendę “Plik | Połącz”. Komunikacja może przebiegać przez kabel USB albo sieć WLAN. Przy połączeniu przez USB musimy aktywować tryb debugowania.

5) Synchronizujemy dane

Aby MyPhoneExplorer synchronizował dane między telefonem a odpowiednim programem na komputerze, otwórzmy okno “Plik | Opcje | Synchronizacja” i wybierzmy z rozwijalnych list “Kontakty” i “Zdarzenia i zadania” Outlooka lub Thunderbirda. W zakładce “Uruchamianie” ustalmy, czy komputer ma automatycznie łączyć się z telefonem i rozpoczynać “Multisynchronizację” kontaktów, terminów i innych danych. Aby zautomatyzować cały proces, przejdźmy do zakładki “Multisynchronizacja” i zaznaczmy wszystkie pola w grupie “Rozpocznij Multisynchronizację”. Dzięki temu narzędzie będzie automatycznie ujednolicało dane podczas jego wyłączania oraz po nawiązaniu połączenia z telefonem. W celu ręcznego zainicjowania synchronizacji zamknijmy okno, klikając przycisk “OK”, po czym wydajmy komendę “Plik | Opcje | Synchronizuj”.