Samsung oskarżony o wykorzystywanie dzieci do pracy [AKTUALIZACJA]

Samsung oskarżony o wykorzystywanie dzieci do pracy [AKTUALIZACJA]

Czy Samsung zatrudnia nieletnich do pracy w fabrykach? Tak wynika z doniesień China Labor Watch. Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory nie było żadnego oficjalnego śledztwa w tej sprawie, a Samsung opublikował oświadczenie, że nic takiego nigdy nie miało miejsca.

Zarzuty, mimo wszystko, są poważne. Samsung ponoć nie tylko zatrudnia nieletnich, ale też nakazuje im pracę 11 godzin dziennie bez dodatku za nadgodziny i ubezpieczenia. Zanim jednak zaczniemy wieszać psy na koreańskim gigancie, pamiętajmy, że jest to informacja niepotwierdzona.

AKTUALIZACJA
do wpisu dodajemy oficjalny komunikat firmy Samsung:

Oświadczenie firmy Samsung dotyczące zatrudniania osób nieletnich w zakładach dostawców firmy Samsung zlokalizowanych w Chinach

W Samsung Electronics dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno naszych pracowników, jak i pracowników naszych dostawców. Ściśle stosujemy się też do polityki zerowej tolerancji wobec zatrudniania nieletnich.

W ramach zobowiązania do zerowej tolerancji dla zatrudniania nieletnich, Samsung przeprowadza rutynowe kontrole i monitoruje swoich dostawców, aby mieć pewność, że postępują oni zgodnie z tą zasadą. W marcu 2013 r. przeprowadziliśmy szczegółowe kontrole naszych dostawców. Następnie w sierpniu 2013 r. i czerwcu 2014 r. inspekcje przeprowadziła firma zewnętrzna. Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych przypadków zatrudniania nieletnich.

Cały czas analizujemy pojawiające się zarzuty i zgodnie z przyjętymi przez nas najwyższymi standardami będziemy podejmować odpowiednie środki, aby zapobiegać zatrudnianiu nieletnich przez naszych dostawców.

Pragniemy podkreślić, że od wszystkich naszych dostawców zażądaliśmy wdrożenia nowego procesu rekrutacji, mającego na celu ulepszenie metod sprawdzania tożsamości, aby już na tym etapie wyeliminować potencjalne ryzyko zatrudniania nieletnich. Nowy proces obowiązuje od końca 2012 r. Środki te obejmują osobiste rozmowy z kandydatami przed zatrudnieniem danej osoby, wykorzystywanie elektronicznego skanera do wykrywania fałszywych dowodów tożsamości i rozpowszechnienie nowych wytycznych dla dostawców, określających zobowiązania Samsung w zakresie zapobiegania zatrudnianiu nieletnich. Dodatkowo, w kwietniu tego roku wprowadzono również specjalny system rozpoznawania twarzy.

W Samsung uważamy, że naszym obowiązkiem jest wymaganie najwyższych standardów pracy — od nas samych i od naszych dostawców. Wywiązując się z tego zobowiązania oraz dając przykład innym spółkom, 27 czerwca ogłosiliśmy naszą Politykę dotyczącą zakazu zatrudniania nieletnich w Chinach.

Została ona opracowana wspólnie z organizacją Centre for Child Rights and Corporate Social Responsibility (http://www.ccrcsr.com/) działającą w Chinach, która jest własnością szwedzkiego oddziału organizacji Save the Children. Wprowadzenie spójnego i stanowczego podejścia zakazującego zatrudniania nieletnich przez naszych dostawców stanowi przykład działań firmy Samsung na rzecz promowania takiego stopnia przestrzegania przepisów, który zagwarantuje spełnianie przez dostawców takich samych wysokich standardów, jakie utrzymujemy we własnych zakładach. Politykę w języku angielskim można pobrać na stronie internetowej (link).

Ponieważ 90% części i podzespołów do naszych produktów dostarczanych jest przez własne zakłady produkcyjne Samsung, możemy stale i bezpośrednio zapewniać najlepsze warunki pracy w całej globalnej sieci zakładów produkcyjnych i przestrzegać międzynarodowych standardów pracy we wszystkich regionach, w których prowadzimy działalność.

W odniesieniu do niewielkiej liczby części dostarczanych przez zewnętrznych dostawców działamy tak szybko, jak to możliwe, aby rozwiązywać wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem zaobserwowane podczas naszych własnych kontroli i kontroli firm zewnętrznych oraz organizujemy szkolenia mające na celu poprawę zapewnianych przez nich warunków pracy.

Więcej:rynekSamsung