W Izraelu powstał pierwszy, jednoatomowy ruter

Naukowcy z izraelskiego Instytutu Wiezmanna zaprezentowali pierwszy na świecie, jednoatomowy ruter. Kwantowe urządzenie składające się z pojedynczego atomu pozwala sterować ruchem fotonów.

Atom z którego zbudowany jest ten wyjątkowy ruter można przełączać między dwoma stanami za pomocą wysyłania fotonu za pomocą dwóch światłowodów, zainstalowanych z obu stron atomu. Atom zarządzający ruchem fotonów może albo odbijać je od siebie, albo przepuszczać. Prościej będzie opisać to na przykładach:

Atom można wprowadzić w stan, w którym przepuści foton nadchodzący z prawej strony. Foton taki będzie kontynuował swą podróż za atomem już po jego lewej stronie. Z kolei foton nadchodzący z lewej strony zostanie przez atom odbity, co jednocześnie spowoduje przełączenie atomu tak, że kolejny foton z lewej zostanie przepuszczony w prawo. Taki ruter jest przełączany tylko i wyłącznie za pomocą fotonów.

Wykonanie tej konstrukcji było możlwe dzięki zastosowaniu udoskonalonej technologii chłodzenia laserowego, oraz umieszczonych na chipie pułapek na atomy. Po co komu takie urządzenie spytacie? Izraelscy naukowcy chcą przyspieszyć prace na komputerem kwantowym – ich zdaniem fotony są doskonałym nośnikiem danych w systemach kwantowych:

Droga do zbudowanie kwantowego komputera jest jeszcze bardzo daleka, ale potrafiliśmy stworzyć prosty dobrze działający system, który można będzie zastosować w przyszłości w maszynach kwantowych” – mówi jeden z naukowców, odpowiedzialny za stworzenie jednoatomowego rutera.

0
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.